Waszczykowski: nie blokujemy funduszy

Polska
Waszczykowski: nie blokujemy funduszy
Polsat News

- My nie blokujemy funduszy, nie wetujemy funduszy. My wetujemy pozatraktatowe, bezprawne ograniczenie tych funduszy poprzez nakładanie dodatkowych warunków takich jak swoiście rozumiana koncepcja praworządności - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" były szef MSZ, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski.

Bogdan Rymanowski pytał swojego gościa o słowa Leszka Millera, który powiedział we wcześniejszej części programu: "Jestem realistą. Jeśli Polska rzeczywiście zawetuje Fundusz Odbudowy, to kraje tym zainteresowane utworzą taki Fundusz, w gronie zainteresowanych państw. Mówi się o tym otwarcie."

 

"Wetujemy bezprawne ograniczenie funduszy"

 

Europoseł stwierdził, że "budżetu na odbudowę nie ma, ten budżet ma dopiero powstać." - Ma powstać, jeśli wszystkie państwa Unii Europejskiej zgodzą się przyznać, jak to zostało zaproponowane na lipcowym szczycie Rady Europy, odpowiednie kompetencje. (...) Pieniądze z tego budżetu nie będą pochodziły ze składek, tylko Komisja ma je ściągnąć z rynku. Po pierwsze ma nałożyć podatki (...) i będzie miała możliwość zaciągać pożyczki. No więc, żeby Komisja robiła to w imieniu Unii Europejskiej, to musi dostać zgodę wszystkich państw 27 i to również musi być zgoda poprzez ratyfikację takiej umowy przez parlamenty, dlatego, że wszystkie państwa członkowskie będą potem gwarantowały takie pożyczki. Więc nie ma mowy, żeby Komisja stworzyła jakiś fundusz dla jakiegoś grona państw - wyjaśnił. 

 

ZOBACZ: Sejm przyjął uchwałę PiS ws. budżetu UE. "My nie chcemy niczego blokować"

 

Jak dodał, "prowizorium wejdzie w życie od przyszłego roku i będą w dalszym ciągu toczyły się rozmowy, negocjacje i wreszcie dojdzie do jakiegoś porozumienia w ciągu kilku miesięcy". 

 

Europoseł stwierdził, że Polska nie "blokuje funduszy". - My wetujemy pozatraktatowe, bezprawne ograniczenie tych funduszy poprzez nakładanie dodatkowych warunków, takich jak swoiście rozumiana koncepcja praworządności - dodał.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z Witoldem Waszczykowskim

  

 

"Prezydencja niemiecka zaczyna grać"

 

Waszczykowski ocenił, że lipcowy szczyt "pod terminem »kontrola praworządności« zakładał, że Trybunał Obrachunkowy albo inna instytucja kontrolna UE będzie miała prawo kontrolować sposób wydatkowania funduszy, aby zapobiegać defraudacji, rozkradaniu, korupcji".

 

ZOBACZ: KO, PSL i Lewica wzywają do głosowania za przyjęciem budżetu UE. PiS: "przepisy nieprecyzyjne"

 

- Nigdzie nie było mowy w lipcu tego roku, że Komisja będzie sprawdzała, jak wygląda sytuacja społeczna sędziów, małżeństw, dzieci w szkołach, religii itd. To się wszystko okazało, nagle pojawiło w raporcie z września, który stworzyła Komisja dając podstawy do tego, żeby sądzić, że będzie Komisja praktycznie sprawdzała całokształt funkcjonowania państwa demokratycznego – powiedział.

 

- To nie premier Morawiecki idzie w grę, to prezydencja niemiecka zaczyna grać, dlatego, że prezydencja niemiecka nie dostała mandatu na lipcowej Radzie, aby tworzyć tak szeroko rozumianą koncepcję kontroli praworządności. Prezydencja niemiecka otrzymała mandat, żeby wspólnie z Komisją stworzyć kontrolę praworządności dotyczącą wydatkowania funduszy unijnych – ocenił Waszczykowski. – Natomiast nie dostała tam prawa, żeby monitorować i sprawdzać  wymiar  sprawiedliwości w państwach członkowskich – powiedział.

 

Posiedzenie Rady Europejskiej

 

Główny temat czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej to epidemia koronawirusa, ale przewiduje się, że temat unijnego budżetu może zostać podjęty podczas czwartkowej wideokonferencji liderów państw i rządów krajów członkowskich.

 

Rząd nie zgadza się na tzw. mechanizm praworządności. W Sejmie odbyła się na ten temat gorąca dyskusja. Ostatecznie Sejm przyjął uchwałę wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. 

 

ZOBACZ: Posiedzenie Sejmu. Przyjęto uchwałę ws. budżetu UE [OGLĄDAJ]   

 

Za przyjęciem uchwały głosowało 236 posłów, przeciw opowiedziało się 209, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

Więcej odcinków programu Gość Wydarzeń dostępnych jest tutaj.

pgo/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie