"PSL da panu większość". Zgorzelski apeluje do premiera

Polska
"PSL da panu większość". Zgorzelski apeluje do premiera
Polsat News
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska)

- Apeluję dzisiaj do premiera Morawieckiego - niech się pan nie ogląda na 18 posłów Solidarnej Polski. Kiedy przyjdzie moment, że parlamenty krajowe będą musiały ratyfikować unijny fundusz odbudowy, posłowie PSL podniosą za tym rękę. Mamy więcej niż 18 głosów - mówił w "Graffiti" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska).

W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat prowadzonych negocjacji dotyczących wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. - UE to są wartości, takie jak równość wszystkich państw wobec prawa, to są wartości przestrzegania traktatów, a nie tworzenia rozporządzeń, które de facto obchodzą traktaty - podkreślał szef rządu.

 

Politycy PiS są przeciwni powiązania budżetu z kwestiami dot. praworządności i zapowiadają weto.

 

W programie "Graffiti" wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska) zwrócił uwagę na to, że Polska przez wiele lat "miała świetną reputację i bardzo dobrą pozycję w UE, a dzisiaj siedzimy w oślej ławce". - PiS jest dumny z tego, że cały czas kontestuje decyzje i politykę UE - stwierdził.

 

ZOBACZ: Węgry zawetowały budżet Unii Europejskiej. Orban: jesteśmy zwolennikami praworządności"

 

Jak podkreślił, unijny fundusz odbudowy to bardzo potężny instrument do walki z pandemią i będzie dedykowany m.in. służbie zdrowia, przedsiębiorcom czy rolnikom.

 

Zgorzelski ocenił, że Morawiecki w czasie wystąpienia w Sejmie "nie wierzył w to, co mówi". - On niestety stał się zakładnikiem polityki Zbigniewa Ziobry i jego ugrupowania, arytmetyki wyborczej. Jeżeli słyszymy padające z ust polityków Solidarnej Polski "weto albo śmierć", to są to słowa, które stawiają nas na granicy przepaści. PSL mówi "weto albo życie" - powiedział.

 

"Podpalanie Polski przez 18 posłów musi się zakończyć"

 

Wicemarszałek Sejmu zwrócił się także z apelem do premiera. 

 

- Apeluję do pana premiera Morawieckiego: niech się pan nie ogląda na tą 18 posłów (Solidarnej Polski - red.), którzy grają życiem i zdrowiem Polaków, którzy grają przyszłością Polski. Niech pan weźmie pod uwagę, że posłowie PSL, ja dziś to deklaruję, kiedy przyjdzie moment, że parlamenty krajowe będą musiały ratyfikować fundusz odbudowy, kiedy będzie pan potrzebował większości, posłowie PSL podniosą za tym rękę - powiedział.

 

Jak podkreślił, PSL ma więcej niż 18 posłów.

 

ZOBACZ: Działania rządu ws. unijnego budżetu. Fogiel: po stronie PiS nie ma radykalizmu

 

Zgorzelski stwierdził również, że 160 mld euro może przepaść tylko dlatego, że premier Morawiecki obawia się braku większości w Sejmie. - PSL tę większość gwarantuje - powiedział. Jak ocenił, "podpalanie Polski przez 18 posłów musi się zakończyć".

 

- Kładziemy ofertę na stole. Panie premierze Morawiecki, nie musi pan wetować, nie musi się pan bać, że nie będzie większości. PSL daje panu większość, żeby pan ratyfikował fundusz odbudowy, żeby nie siedział pan w oślej ławce, tylko przy stoliku decyzyjnym, bo PSL jest partią odpowiedzialną za Polskę - dodał.

 

WIDEO: Piotr Zgorzelski w "Graffiti"

  

Polska i Węgry są przeciw

 

W poniedziałek Polska i Węgry sprzeciwiły się przyjęciu rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. Rozporządzenie przyjęto jednak większością kwalifikowaną państw członkowskich. W konsekwencji zastrzeżeń zgłoszonych przez Polskę i Węgry niemiecka prezydencja podała, że państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy.

 

W czwartek planowana jest wideokonferencja szefów państw i rządów, która planowo ma się zająć tematem pandemii koronawirusa. Na początku tygodnia źródło w niemieckiej prezydencji przekazało jednak, że szefowie państw i rządów mogą się też zająć sprawą wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

 
zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie