Kantar: 70 proc. Polaków wspiera uliczne protesty Strajku Kobiet

Polska
Kantar: 70 proc. Polaków wspiera uliczne protesty Strajku Kobiet
PAP/Radek Pietruszka
Protest Strajku Kobiet w stolicy, który zorganizowano 18 listopada na Placu Powstańców Warszawy

70 proc. Polaków jest "za" demonstracjami ulicznymi organizowanymi w ramach Strajku Kobiet, z czego 13 proc. brało w nich udział – wynika z opublikowanego w czwartek badania Kantar. Poparcie dla demonstracji częściej deklarują ankietowani z młodszych grup wiekowych.

Protesty trwają w kraju od 22 października. Trybunał Konstytucyjny orzekł wtedy, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

 

Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

 

Poparcie podobne wśród obu płci

 

Kantar zapytał ankietowanych, czy brali udział w demonstracjach ulicznych związanych z wyrokiem TK. 13 proc. badanych przyznało, że tak, z czego 4 proc. wiele razy, a 9 proc. tylko raz.

 

ZOBACZ: Strajk kobiet. Policja użyła gazu. Popchnięty wicemarszałek

 

Kolejne 57 proc. badanych, mimo że nie uczestniczyło w protestach, to wyraziło dla nich poparcie. 25 proc. stwierdziło, że nie brało udziału w manifestacjach i ich nie popiera. 5 proc. odpowiedziało: "nie wiem, trudno powiedzieć".

 

Z sondażu wynika, że w protestach częściej brały udział kobiety niż mężczyźni, jednak poparcie dla strajków jest na podobnym poziomie zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

 

Największe poparcie dla protestów wyraziły osoby z miast od 20 do 100 tys. mieszkańców (łącznie 78 proc., z czego 16 proc. powiedziało, że brało udział w protestach). W dalszej kolejności osoby z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (71 proc., z czego 18 proc. uczestniczyło w manifestacjach).

 

Kantar: protesty wywarły wpływ na sytuację polityczną w Polsce

 

Udział w protestach najczęściej deklarowały osoby w wieku 18-24 lata. W tej grupie 29 proc. przyznało, że wyszło na ulice. Im starsi Polacy, tym częściej nie popierają demonstracji ulicznych powiązanych ze Strajkiem Kobiet. Brak poparcia częściej deklarują też osoby o poglądach prawicowych i zwolennicy partii rządzącej – podaje Kantar.

 

ZOBACZ: Protest w stolicy. Trzaskowski o działaniach policji: gaz łzawiący przeciwko kobietom?

 

- Nasze badanie potwierdza, że to częściej w młodszych grupach wiekowych dominuje poparcie dla protestów – skomentowała Anna Trząsalska z Kantara.

 

- Choć strajki zostały wywołane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ograniczenia prawa do aborcji, obecne postulaty Strajku Kobiet mają dużo szerszy zasięg, a protestujący sprzeciwiają się ogólnemu nierównemu traktowaniu kobiet w Polsce oraz ograniczaniu wolności przez obecny rząd. Jak duży wpływ te wydarzenia mają na sytuację polityczną w Polsce, zobaczyć można chociażby po spadku notowań partii rządzącej w badaniach preferencji partyjnych czy ocenie działalności rządu – zauważyła Trząsalska.

 

Zwróciła uwagę, że do tej pory rząd nie zaproponował żadnego rozwiązania w stosunku do protestujących. - Z pewnością niebawem dowiemy się, jak zakończy się Strajk Kobiet – czy wyciszy się samoistnie, czy jednak postulaty doczekają się realizacji – stwierdziła.

 

Badanie zrealizowano 6-12 listopada na reprezentatywnej grupie 1010 dorosłych Polaków metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie