Donald Trump zwolnił Chrisa Krebsa. Odpowiadał za bezpieczeństwo wyborów w USA

Świat
Donald Trump zwolnił Chrisa Krebsa. Odpowiadał za bezpieczeństwo wyborów w USA
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Chris Crebs stracił pracę "ze skutkiem natychmiastowym" - oświadczył Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump zwolnił we wtorek Chrisa Krebsa, dyrektora Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA). Przywódca USA "wysoce nieścisłym" nazwał oświadczenie tej agencji z czwartku, że "wybory były bezpieczne".

O zwolnieniu szef CISA Trump poinformował na Twitterze.

 

"Niedawne oświadczenie Chrisa Krebsa w sprawie bezpieczeństwa wyborów w 2020 roku było wysoce nieścisłe, gdyż doszło do masowych nieprawidłowości i oszustw - w tym głosowania zmarłych, niewpuszczania obserwatorów do lokali wyborczych czy »usterek« w automatach do głosowania, które zmieniały głosy z Trumpa na Bidena (...) Dlatego ze skutkiem natychmiastowym Chris Krebs został zwolniony ze stanowiska dyrektora Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury" - napisał prezydent USA.

 

 

O swoim zwolnieniu poinformował także Krebs. "Służba była zaszczytem. Zrobiliśmy to dobrze (...)" - stwierdził w tweecie.

 

 

"Nie ma dowodów, by skasowano, zmieniono lub utracono głosy"

 

W czwartek we wspólnym oświadczeniu przedstawicieli władz stanowych i federalnych opublikowanym na stronie CISA podano, że "wybory 3 listopada były najbezpieczniejsze w amerykańskiej historii".

 

ZOBACZ: "NYT": Trump chciał zaatakować Iran

 

Dodano, że "nie ma dowodów na to, by jakikolwiek system głosowania skasował lub utracił głosy, zmienił głosy, lub doszło w nim do jakichś innych nieprawidłowości".

 

Krebs zapewniał, że wybory były bezpieczne

 

Jak przekazał Reuters, Krebs, który walczył z dezinformacją wokół wyborów wielokrotnie zapewniając na Twitterze, że głosowanie było bezpieczne, a głosy uczciwie policzone, miał powiedzieć swoim współpracownikom, że spodziewa się, iż niedługo zostanie zwolniony ze sprawowanej funkcji.

 

Zadaniem dowodzonej przez niego CISA było zwalczanie zagranicznej ingerencji w amerykański proces wyborczy. Zdaniem Reutersa i portalu NPR, były dyrektor agencji cieszył się wsparciem i zaufaniem swojego zespołu.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie