Aldona Machnowska-Góra nowym wiceprezydentem Warszawy

Polska
Aldona Machnowska-Góra nowym wiceprezydentem Warszawy
Facebook/Rafał Trzaskowski

Aldona Machnowska-Góra została nowym wiceprezydentem Warszawy. Będzie odpowiadać za sprawy związane z kulturą oraz politykę społeczną i mieszkalnictwo. Jej kompetencje w ratuszu będą różnić się od tych, które posiadał Paweł Rabiej, odwołany ze stanowiska wiceprezydenta stolicy na początku listopada.

W środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaprezentował zmiany w ratuszu, które wymusiła dymisja wiceprezydenta Pawła Rabieja. Jak ogłosił nowym wiceprezydentem stolicy będzie Aldona Machnowska-Góra, która jak do tej pory będzie zajmować się koordynacją spraw związanych z kulturą. W jej kompetencjach znajdzie się także polityka społeczna i mieszkalnictwo.

 

ZOBACZ: Trzaskowski o wecie ws. budżetu UE: to po prostu przedsięwzięcie samobójcze

 

Pozostałymi wiceprezydentami miasta pozostaną: Renata Kaznowska (odpowiada m.in. za edukację, sport oraz po dymisji Rabieja także za zdrowie, tak będzie dalej), Michał Olszewski (m.in. gospodarka odpadami, rozwój gospodarczy i fundusze europejskie) oraz Robert Soszyński (m.in. infrastruktura i transport; podlega mu także Biuro Spraw Dekretowych). Soszyński będzie odpowiadał też za kwestię reprywatyzacji.

 

"Pół na pół" pod względem płci w zarządzie Warszawy

 

Trzaskowski ogłosił również, że na stanowisku koordynatora pozostanie Justyna Glusman odpowiedzialna w ratuszu za kwestie ochrony środowiska i walkę z kryzysem klimatycznym. Nową koordynatorką została Karolina Zdrodowska, która będzie odpowiadać za Centrum Komunikacji Społecznej i za Biuro Rozwoju Gospodarczego.

 

Skarbnikiem pozostanie Mirosław Czekaj, sekretarzem Marcin Wojdat, a dyrektorką magistratu Elżbieta Markowska.

 

ZOBACZ: Pałac Kultury i Nauki podświetlono w kolorach tęczy

 

- To jest cały silny zespół. Cieszę się, że jest dokładnie pół na pół. Połowa z nas to mężczyźni, połowa z nas to kobiety. To jest ten standard, który powinien obowiązywać. Bardzo się z tego cieszę - powiedział Trzaskowski o swoim zespole.

 

Rabiej zdymisjonowany za urlop podczas pandemii

 

Paweł Rabiej - wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za obszar zdrowia - stracił stanowisko dwa tygodnie temu, po tym jak dziennikarze ujawnili, że bez wiedzy Trzaskowskiego udał się na urlop za granicę.

 

Prezydent Warszawy uznał takie zachowanie za nieodpowiedzialne i zdymisjonował swego zastępcę.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie