Protesty kobiet w całej Polsce. Interweniowała policja

Polska
Protesty kobiet w całej Polsce. Interweniowała policja
Polsat News
W Krakowie podczas strajków interweniowała policja

Przeciwnicy zaostrzenia prawa do aborcji ponownie wyszli na ulice polskich miast. Poniedziałkowe demonstracje polegały na blokowaniu ruchu drogowego, protestujący przemieszczali się samochodami, a w niektórych miastach - w ramach tzw. masy krytycznej - również rowerami. Interweniowała policja.

Jak informował Ogólnopolski Strajk Kobiet, na poniedziałkowy wieczór zaplanowanych było ponad 30 wydarzeń w kilkudziesięciu miastach.

 

W Krakowie odbyły się jednocześnie dwa wydarzenia - protesty samochodowe i rowerowe. "Jedziemy kulturalnie i wolno. Przepuszczamy pojazdy uprzywilejowane, nie przejeżdżamy na czerwonym świetle, nie trąbimy po 22. Plakaty naklejamy tylko na tylnych i tylnych bocznych szybach" - napisali organizatorzy w zapowiedzi krakowskiego protestu. 

 

Ze względu na epidemię obowiązuje zakaz zgromadzeń, dlatego policja legitymowała uczestników poniedziałkowych protestów, tak było m.in. w Krakowie i Katowicach. 

 

W środę ma odbyć się kolejny protest przed Sejmem. Trwają także ogólnopolskie wydarzenia, m.in. "Strajk w biegu: wybiegaj swój gniew" czy "Cała Polska 30 km/h", polegające na spowalnianiu ruchu w miastach.

 

Protesty kobiet po wyroku TK

 

Od 22 października w całym kraju trwają protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych. TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

 

W ramach trwających protestów w sprawie orzeczenia TK w stolicy odbył się tzw. Marsz na Warszawę, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W ramach protestów manifestujący m.in. blokowali ulice, maszerowali głównymi arteriami miast, organizowali happeningi i wydarzenia uliczne. Podczas niektórych protestów dochodziło m.in. do bójek i niszczenia mienia, w tym zabytków i kościołów.

jo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie