Chirurg i transplantolog zmarł na COVID-19

Polska
Chirurg i transplantolog zmarł na COVID-19
Facebook.com/prof. Jerzy Sieńko
Zespół dra Marka Umińskiego jako pierwszy w Polsce wykonał wiele zabiegów metodą laparoskopową.

Zmarł chirurg i pionier szczecińskiej transplantologii Marek Umiński – poinformował na Facebooku chirurg prof. Jerzy Sieńko. Powodem śmierci było zakażenie COVID-19. Dr Umiński miał 83 lata.

"Ta przeklęta współczesna zaraza odebrała mi mojego pierwszego mistrza i nauczyciela chirurgicznego fachu Doktora Marka Umińskiego. Był nie tylko geniuszem skalpela, ale przede wszystkim cudownym człowiekiem" - napisał na Facebooku chirurg dr n. med. Jerzy Sieńko, prof. PUM.

 

Urodzony w 1937 r. Marek Umiński studiował na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny). Od 1962 r. pracował w klinice chirurgii tej uczelni. Był współorganizatorem i od 1978 r. ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

 

 

ZOBACZ: Małopolska: zmarł 16-dniowy noworodek z COVID-19

 

W 1983 r. wykonał jedno z pierwszych w Szczecinie przeszczepień nerek. Tworzył następnie Zespół Transplantacyjny, który do 2000 r. wykonał około 650 transplantacji nerek. Jego zespół jako pierwszy w Polsce wykonał też wiele zabiegów metodą laparoskopową. Chirurg stworzył także program operacyjnego leczenia otyłości patologicznej.

 

Dr Umiński wykształcił licznych specjalistów w chirurgii i transplantologii. W tym roku zakończył pełnienie funkcji ordynatora szpitala w Gryfinie (Zachodniopomorskie), pozostał jednak czynny zawodowo.

 

Jak poinformował prof. Sieńko, uroczystości pogrzebowe dra Marka Umińskiego odbędą się 20 listopada.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie