Całkowity lockdown w Austrii od wtorku. Kanclerz potwierdza

Świat
Całkowity lockdown w Austrii od wtorku. Kanclerz potwierdza
Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Fabio Frustaci
Rząd od kilku tygodni znajduje się pod rosnącą presją, by znacznie zaostrzyć obowiązujące obostrzenia

Rząd Austrii wprowadzi od wtorku do 6 grudnia włącznie całkowity lockdown na terenie całego kraju - poinformowała agencja Reutera. Zamknięcie kraju potwierdził kanclerz Sebastian Kurz. Z domu będzie można wychodzić wyłącznie do pracy, do lekarza, do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby czy na ćwiczenia. Czynne będą placówki z najpotrzebniejszymi artykułami, apteki, banki, urzędy pocztowe.

Zgodnie z rządowym planem lockdown potrwa do 6 grudnia, a w tym czasie godzina policyjna, obowiązująca obecnie od 20:00 - 6:00, rozszerzona zostanie na całą dobę. Wychodzić z domu będzie można jedynie w uzasadnionych przypadkach.

 

Zamknięte mają zostać wszystkie sklepy, których działalność nie jest nieodzowna, nauka w szkołach będzie odbywać się wyłącznie zdalnie. Do tej pory było tak w przypadku liceów i uczelni wyższych.

 

W domu trzeba będzie pozostać cały dzień, poza takimi wyjątkami, jak wyjście do pracy, do lekarza, do sklepu po artykuły pierwszej potrzeby czy na ćwiczenia. Kanclerz Sebastian Kurz podał, że chodzi o maksymalnie ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Ludzie powinni pracować z domu, gdy tylko jest to możliwe.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Ponad 53 mln zakażonych, 1,3 mln ofiar

 

Mimo wprowadzenia pod koniec października częściowego lockdownu, w ramach którego zamknięto między innymi restauracje, kawiarnie, muzea i teatry, liczba nowych zakażeń w Austrii stale rośnie. Rząd od kilku tygodni znajduje się pod rosnącą presją, by znacznie zaostrzyć obowiązujące obostrzenia.

 

W piątek austriackie MSW poinformowało o kolejnej rekordowej liczbie 9586 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu minionej doby, co zwiększyło ich łączną liczbę od początku pandemii w tym kraju do 191 tys. 228.

grz/hlk/ PAP, Reuters, AFP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie