Pierwszy lek na wtórnie postępującą postać SM z szansą na refundację

Świat
Pierwszy lek na wtórnie postępującą postać SM z szansą na refundację
Pixabay

Dobre wiadomości dla pacjentów zmagających się z wtórną postępującą postacią stwardnienia rozsianego. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opowiedziała się za refundacją leku, który zmniejsza ryzyko niesprawności u pacjenta.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która pełni funkcje opiniodawczo-doradcze dla ministra zdrowia uznała za zasadne objęcie refundacją leku siponimod w ramach nowego programu lekowego "Leczenie postaci wtórnie postępującej stwardnienia rozsianego (ICD-10 G35)".

 

"Przełom i wyczekiwana decyzja"

 

"To dobra i wyczekiwana decyzja. Dla wielu chorych jest to przełom, którego oczekiwało całe nasze środowisko" - ocenił w rozmowie z portalem cowzdrowiu.pl Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

 

ZOBACZ: Niepełnosprawny od 25 lat prosił o podjazd dla wózków. Sukces po materiale "Interwencji"

 

"Ta decyzja daje im możliwość leczenia, której dotychczas nie mieli. Siponimod to, jak pokazują liczne badania i opinie ekspertów, przełom w leczeniu pacjentów z SPMS, który istotnie zmniejsza postęp niepełnosprawności, spowalnia progresję choroby i zapobiega pogorszeniu funkcji poznawczych. Na ten przełom pacjenci z wtórnie postępującą postacią SM czekali od lat. Dzięki tej terapii pacjenci będą mogli dłużej pozostawać sprawni ruchowo i intelektualnie, być aktywni zawodowo i społecznie" - ocenił prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie oraz prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

 

Jak podkreślił, nowy lek nie tylko opóźnia postęp niepełnosprawności nawet o cztery lata, ale przede wszystkim odwleka w czasie utratę możliwości samodzielnego chodzenia i konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego.

 

Eksperci szacują, że w oparciu o kryteria kwalifikujące i aktywność choroby, z terapii obecnie skorzystać może ok. 1 - 1,5 tys. osób.

Lek jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego, z aktywnością choroby potwierdzoną występowaniem nawrotów lub cechami aktywności zapalnej w badaniach obrazowych.

 

emi/ml/ cowzdrowiu.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie