Szczepionka na Covid-19. Kiedy trafi do Polski?

Polska
Szczepionka na Covid-19. Kiedy trafi do Polski?
Polsat News
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Szczepionka na Covid w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. - przewiduje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pierwsza grupa - seniorzy i służba zdrowia - może być szczepiona już od końca grudnia - szacował.

- Kiedy to będzie w dużej ilości - myślę, że na początku pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział Kraska w porannym wywiadzie dla Radia Plus, pytany o możliwości szczepień przeciw Covid na szeroką skalę w Polsce.

 

Najpierw dla grupy ryzyka i medyków

 

- Na pewno w pierwszej kolejności powinniśmy zaszczepić grupę ryzyka - osoby starsze - powyżej 60-65. roku życia i oczywiście personel medyczny zaangażowany w walkę z koronawirusem - zaznaczył. - Myślę, że będzie to koniec grudnia - dodał. - W dalszej kolejności będą szczepione następne grupy społeczne - zaznaczył wiceminister.

 

ZOBACZ: Czy SARS-CoV-2 szybko uzyska oporność na szczepionkę?

 

Przypomniał, że Komisja Europejska podpisała umowy na dostawy szczepionek nie tylko z firmą, która już zadeklarowała, że szczepionka jest gotowa, ale też z trzema innymi. W ramach tych umów szczepionki otrzyma też Polska - dodał. "Która firma będzie pierwsza gotowa, która uzyska certyfikację, czyli że szczepionka będzie nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna, wejdzie na rynek" - mówił.

 

Zapewnił, że jesteśmy gotowi na szybkie i na dużą skalę szczepienia, gdy już będzie ona dla nas dostępna.

 

Szybkie testy

 

Po niedzieli w punktach pobrań i wszystkich SOR-ach w Polsce mają być dostępne szybkie testy antygenowe, których wynik jest już po 15-20 minutach - zapowiedział. - Zakupiliśmy milion tych testów - podał.

 

ZOBACZ: Rosyjska szczepionka na Covid-19. "Skuteczność 92 proc."

 

Jego zdaniem pozwoli to znacząco zwiększyć dostępność ich - szczególnie w miejscach, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem z koronawirusa i gdzie trzeba zdecydować, do jakiego szpitala mają trafić - dedykowanego zarażonym, czy ogólnego. Rozładuje też kolejki karetek przed szpitalami - ma nadzieję Kraska.

 

Dobrowolna szczepionka

 

"Dzięki umowom, które podpisaliśmy razem z innymi krajami UE mamy prawo do korzystania ze szczepionek, gdy tylko będą dostępne. Już pracujemy nad logistyką ich dystrybucji - w pierwszej kolejności powinny trafić do naszych seniorów, służby zdrowia i formacji mundurowych" - napisał szef rządu Mateusz Morawiecki. 

 

"Szczepionka będzie również dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności" - zapewnił Morawiecki.

 

 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie