Naukowcy mają urządzenie, które pozwala wytrzeźwieć trzy razy szybciej

Technologie
Naukowcy mają urządzenie, które pozwala wytrzeźwieć trzy razy szybciej
Pixabay/Vinotecarium
By szybciej wytrzeźwieć, wystarczy założyć specjalną maskę

Kanadyjscy naukowcy odkryli, że urządzenie, które ratuje ludzi zatrutych tlenkiem węgla, po zmodernizowaniu może również pomóc wytrzeźwieć. I to trzy razy szybciej, niż zazwyczaj. "Jest prawie niewytłumaczalne, dlaczego nie opracowaliśmy tego wcześniej" - przyznał jeden z uczonych.

By szybciej wytrzeźwieć, wystarczy założyć maskę połączoną rurką do urządzenia przypominającego teczkę. Znajduje się w nim zbiornik na dwutlenek węgla oraz urządzenia pomiarowe. Docelowo zostało ono opracowane, by leczyć zatrucie tlenkiem węgla lub pomóc ludziom szybciej dojść do siebie po zastosowaniu środków znieczulających. Okazuje się jednak, że może również pomóc uratować ludzi przed poważnym zatruciem alkoholem, czy po prostu szybciej pozbyć się tzw. kaca.

 

A staggering three million deaths occur every year as a result of the harmful use of alcohol, according to the World...

Opublikowany przez  

 

Cały sekret tkwi w hiperwentylacji organizmu, która rozpoczyna się po założeniu maski - użytkownicy oddychają ciężko i szybko, wydalając przy tym alkohol wraz z dwutlenkiem węgla z krwi. Jednocześnie organizmowi dostarczany jest dwutlenek węgla.

 

Urządzenie, które można wyprodukować wszędzie

 

Jak podkreślił w rozmowie z "Daily Mail" dr Joseph Fisherz z Toronto General Hospital Research Institute, maszyna może zmniejszyć o połowę ilość alkoholu w czyimś organizmie w ciągu 45 minut, co zazwyczaj zajmuje dwie do trzech godzin.

 

"To bardzo podstawowe, mało zaawansowane technologicznie urządzenie, które można wyprodukować wszędzie. Jest prawie niewytłumaczalne, dlaczego nie opracowaliśmy tego dekady temu" - przyznał.

 

ZOBACZ: Czego Amerykanie szukali w Google w noc wyborczą? "Sklep monopolowy w pobliżu mnie"

 

Naukowcy zastrzegają, że ich pomysł wymaga dalszych badań, a swoje wnioski oparli na niewielkim badaniu zatwierdzonym przez University Health Network, największą organizację zajmującą się badaniami zdrowotnymi w Ameryce Północnej. Do badania zaproszono pięć osób, którym na czczo podano wódkę zmieszaną z 500 ml wody mineralnej. Pomiary alkomatem odbywały się 20 minut po spożyciu i kontynuowano je co 5 minut przez około 3 godziny. Wynik badania opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports".

 

emi/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie