Media: Joe Biden wygrał w Arizonie

Świat
Media: Joe Biden wygrał w Arizonie
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Według mediów, Joe Biden może być pewny zwycięstwa w wyborach

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Arizonie - poinformowały CNN i "The New York Times" w piątek rano czasu polskiego. Media przyznały Demokracie zwycięstwo po 10 dniach od zakończenia liczenia głosów. Wcześniej zwycięstwo Demokraty ogłosiły Fox News i agencja AP. Aktualnie jego przewaga nad urzędującym prezydentem Donaldem Trumpem w stanie wynosi ok. 11 tys. głosów.

Biden zdobył w Arizonie 1 mln 668 tys. 684 głosów i o 0,3 pkt. procentowego wyprzedza Donalda Trumpa (1 mln 657 tys. 250 głosów). Do tej pory w stanie przeliczono 99 proc. głosów. W skali całego kraju, Biden ma 5 mln głosów przewagi.

 

ZOBACZ: CNN: Departament Stanu blokuje wiadomości przesyłane Bidenowi przez przywódców

 

CNN przypomina, że od zwycięstwa Harego Trumana w 1948 r., w Arizonie regularnie wygrywali kandydaci republikanów. Jedynym wyjątkiem był rok 1996 r. i zwycięstwo Billa Clintona.

 

Jeśli szacunki mediów się potwierdzą, Biden będzie mógł liczyć na 290 głosów elektorskich, a jego konkurent - na 217. Do zwycięstwa w wyborach potrzeba 270 głosów.

Trump nie uznaje wyników

Rywalizacja o Biały Dom nie została jeszcze rozstrzygnięta w dwóch stanach - Karolinie Północnej oraz Georgii. W pierwszym w nich prezydent Trump prowadzi o ponad 43 tys. głosów, w drugim o 14 tys. Biden. W Georgii z uwagi na niewielką różnicę między kandydatami zarządzono ponowne przeliczenie głosów.

 

ZOBACZ: Biden: to żenujące, że Trump nie uznał swojej porażki

 

Prezydent Trump nie uznał zwycięstwa rywala - utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, jego obóz składa i zapowiada kolejne skargi sądowe.

 

bas/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie