Kto zastąpi Pawła Rabieja w warszawskim ratuszu? Nieoficjalne: kandydat jest wytypowany

Polska
Kto zastąpi Pawła Rabieja w warszawskim ratuszu? Nieoficjalne: kandydat jest wytypowany
Polsat News
Trzaskowski rozmawiał zarówno z Nowoczesną, jak i z PO, która też miała swoich kandydatów

Dotychczasowa koordynatorka ds. kultury w urzędzie miasta Warszawy Aldona Machnowska-Góra ma największe szanse na objęcie stanowiska wiceprezydenta miasta po Pawle Rabieju. Decyzja prezydenta Warszawy w tej sprawie najprawdopodobniej zapadnie jeszcze w piątek.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ubiegłym tygodniu podjął decyzję o dymisji wiceprezydenta Pawła Rabieja. Jak podkreślił, dotychczasowy wiceprezydent odpowiedzialny w stołecznym ratuszu za obszar zdrowia, w trudnej sytuacji epidemicznej, udał się na urlop bez jego zgody.

 

Rabiej był rekomendowany na stanowisko przez Nowoczesną na mocy umowy koalicyjnej z Platformą Obywatelską z wyborów samorządowych w 2018 r. Stąd na miejsce Rabieja Nowoczesna rekomendowała kogo innego ze swoich szeregów - wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Sławomira Potapowicza.

 

Jego kandydatury miał nie chcieć zaakceptować Trzaskowski. Z kolei Nowoczesna też nie upierała się przy nim, bo oznaczałoby to, że musi on zrzec się mandatu radnego, a to uszczupliłoby ekipę Nowoczesnej w Radzie Warszawy.

 

Dyrektor koordynator ds. kultury

 

Trzaskowski rozmawiał zarówno z Nowoczesną, jak i z PO, która też miała swoich kandydatów. Ostatecznie, jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, najprawdopodobniej nową wiceprezydent Warszawy zostanie Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury w stołecznym ratuszu.

 

Machnowska-Góra nie jest związana z Nowoczesną, a związki z PO ma bardzo luźne - przed objęciem w 2018 roku stanowiska w ratuszu była wicedyrektorem warszawskiego Teatru Studio. Postrzegana jest przede wszystkim jako osoba związana z samym Trzaskowskim. Politycy Nowoczesnej nie są zadowoleni z tego pomysłu, przekonując, że to jest naruszenie umowy koalicyjnej.

 

ZOBACZ: Co z miejscem po Rabieju? Ustalenia Interii

 

Tym bardziej, że w piątek ich stanowisko wsparła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), przekonując w Radiu RMF, że należy dotrzymać umowy, w myśl której stanowisko wiceprezydenta należy się tej partii. Nowoczesna maiłaby uzyskać rekompensatę w postaci innych stanowisk.

 

- Ja nie prowadzę tych rozmów, ale umowy należy realizować i rozumiem, że za chwilę poznamy nazwisko wiceprezydenta albo wiceprezydentki Warszawy - powiedziała Kidawa-Błońska.

 

Odwołanie Rabieja

 

W stołecznym ratuszu Paweł Rabiej odpowiadał za zadania z zakresu ochrony zdrowia i polityki zdrowotnej, a także spraw społecznych, prowadził także zadania z zakresu reprywatyzacji i wypłat odszkodowań za nieruchomości warszawskie na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami; sprawował też nadzór nad Biurem Polityki Zdrowotnej, Biurem Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biurem Spraw Dekretowych.

 

ZOBACZ: Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej został zwolniony

 

Obszar zdrowia, za który dotychczas odpowiadał Rabiej, przejęła w warszawskim ratuszu wiceprezydent Renata Kaznowska.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie