Inflacja powyżej 3 proc. Wysokie ceny usług i energii

Biznes
Inflacja powyżej 3 proc. Wysokie ceny usług i energii
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Inflacja powyżej 3 proc. Wysokie ceny usług i energii

W październiku ceny w Polsce były o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Jak podaje GUS, usługi podrożały w tym czasie aż o 7,3 proc., a za energię płaciliśmy o prawie 12 proc. więcej. Wzrost cen towarów był dużo mniejszy i wyniósł 1,5 proc. Artykuły spożywcze podrożały średnio o 2,4 proc.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja nieco spadła z 3,2 proc. we wrześniu do 3,1 proc. w październiku. Jednak Polska negatywnie wyróżnia się na tle większości państw europejskich. W strefie euro mamy bowiem do czynienia z niewielkim spadkiem cen (deflacją), a w przeważającej liczbie krajów inflacja jest bardzo niska - nie osiąga nawet  1 proc.

 

Drogo w banku i u fryzjera

 

W czasie pandemii w Polsce wyjątkowo szybko rosną ceny usług. W październiku były o 7,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Fryzjerzy i kosmetyczki liczyli sobie za swoją pracę o 13,4 proc. O 12,8 proc. droższe były usługi związane z opieką społeczną. Niezmiennie bardzo poważnie, tym razem o 43,9 proc., wzrosły ceny usług finansowych, dyktowane przez banki i instytucje pokrewne.

 

ZOBACZ: Kryzys polskiej gospodarki. PKB w trzecim kwartale mniejszy niż przed rokiem

 

Za usługi lekarskie trzeba było płacić o 9,1 proc. więcej niż przed rokiem, a w gabinetach stomatologicznych było o 13,7 proc. drożej. Opłaty radiowo-telewizyjne poszły w górę o 11 proc. Dla młodszej części społeczeństwa, mającej na utrzymaniu dzieci w wieku szkolnym, wysokim obciążeniem pozostają rosnące o 5,8 proc. koszty związane z edukacją.

 

Umiarkowany wzrost cen żywności

 

Ceny towarów zwyżkowały niezbyt mocno - o 1,5 proc. Mniej zamożnej części społeczeństwa ulgę sprawił wolniejszy, sięgający 2,4 proc., wzrost cen żywności. Miesiąc wcześniej artykuły spożywcze drożała o 2,8 proc. Wyraźna tendencja spadkowa w tym zakresie widoczna jest już szósty miesiąc z rzędu. Warto przypomnieć, że na początku tego roku ceny żywności szły w górę w tempie 7,5-8 proc.

 

Jednak w październiku nadal utrzymywała się wysoka, sięgająca 8,1 proc. dynamika cen pieczywa. Ma to zapewne związek z wyższymi cenami energii, jak i drożejącą o 6 proc. mąką. Także o 6 proc. droższe niż przed rokiem były wędliny, ale za to o 1,5 proc. potaniało mięso wieprzowe, a za drób trzeba było płacić o 4,8 proc. mniej. O 7,1 proc. droższe było mleko. Owoce kosztowały 10 proc. więcej niż rok wcześniej, ale o 3,8 proc. potaniały warzywa.

 

W mniej więcej stałym tempie od kilku miesięcy drożeją wyroby tytoniowe i napoje alkoholowe. W październiku podwyżka w tych kategoriach wyniosła 4,8 proc. Papierosy podrożały o 6,9 proc., zaś za „procenty” trzeba było płacić o 3,9 proc. więcej.

 

Wysokie opłaty mieszkaniowe

 

 Nadal utrzymuje się wysoka, sięgająca 7,5 proc., dynamika wzrostu kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania i nośnikami energii. Wywóz śmieci poszedł w górę aż o 50,8 proc. O 11,7 proc. droższa niż przed rokiem jest energia elektryczna, ale gaz potaniał o 4,2 proc.

 

Październik przyniósł spory, wynoszący 5,1 proc. wzrost cen płaconych w hotelach i restauracjach. O 2,4 proc. mniej trzeba było płacić za odzież i obuwie, zaś transport potaniał o 4,6 proc. Mocno, bo o 5,2 proc. wzrosły ceny usług telekomunikacyjnych, ale za to za sprzęt z tej dziedziny trzeba było płacić o 12,6 proc mniej niż przed rokiem.

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie