Szymon Hołownia liderem rankingu zaufania do polityków

Polska
Szymon Hołownia liderem rankingu zaufania do polityków
YouTube
Polacy najbardziej ufają Szymonowi Hołowni, najmniej Jarosławowi Kaczyńskiemu

Największym społecznym zaufaniem w ostatniej dekadzie października cieszył się Szymon Hołownia - wynika z sondażu CBOS. W stosunku do poprzedniego badania zmieniono sposób realizacji - mniej respondentów niż przed miesiącem odpowiadało bezpośrednio ankieterowi, więcej telefonicznie i przez internet.

W ostatniej dekadzie października największym społecznym zaufaniem cieszył się Szymon Hołownia. Zaufanie do niego zadeklarowała połowa (50 proc.) respondentów, a tylko jeden na pięciu (20 proc.) - nieufność. Niemal co piąty (19 proc.) ankietowany stwierdził, iż osoba Szymona Hołowni jest mu obojętna - podał CBOS w komunikacie z badań "Zaufanie do polityków w ostatniej dekadzie października".

 

Duda i Morawiecki na podium

 

Centrum podaje jednocześnie, że znacznie bardziej spolaryzowany jest społeczny odbiór prezydenta Andrzeja Dudy - ufa mu 46 proc. ankietowanych, ale niewiele mniej (41 proc.) deklaruje nieufność. Obojętny wobec głowy państwa jest tylko co dziesiąty (10 proc.) badany.

 

ZOBACZ: Działalność prezydenta Dudy. Prawie połowa Polaków niezadowolona

 

Spolaryzowany jest także stosunek Polaków do premiera Mateusza Morawieckiego, przy czym w jego przypadku więcej respondentów deklaruje nieufność niż zaufanie (odpowiednio 45 proc. i 41 proc. ). Osoba premiera również tylko dla 10 proc. pytanych jest obojętna.

 

W pierwszej piątce pod względem odsetka badanych deklarujących zaufanie w ostatniej dekadzie października znaleźli się także Rafał Trzaskowski oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. O ile jednak w przypadku prezydenta Warszawy więcej badanych deklaruje nieufność niż zaufanie (odpowiednio 41 proc. i 38 proc.), a tylko 14 proc. ankietowanych pozostaje obojętne, to lider ludowców najczęściej budzi zaufanie badanych (36 proc.), a wśród pozostałych tyle samo deklaruje nieufność co obojętność (po 24 proc.).

 

Polacy nie ufają Kaczyńskiemu

 

Politykiem, do którego w ostatniej dekadzie października większość (61 proc.) badanych zadeklarowała nieufność, jest Jarosław Kaczyński. Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości oraz wicepremierowi w ostatniej dekadzie października ufało 27 proc. respondentów, natomiast obojętność w stosunku do jego osoby zadeklarowało jedynie 8 proc. ankietowanych.

 

"W ostatniej dekadzie października, w porównaniu do przełomu września i października, znacząco spadły odsetki deklarujących zaufanie i wzrosły - deklarujących nieufność do: Mariusza Błaszczaka, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Jarosława Gowina, Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Jacka Sasina i Zbigniewa Ziobro. W mniejszym stopniu dotyczy to też Elżbiety Witek i Piotra Glińskiego. Nieco spadło także zaufanie do Władysława Kosiniaka-Kamysza. Zmiany pozytywne, czyli wzrosty odsetków zaufania i spadki odsetków nieufności, są znacznie mniejsze i dotyczą wyłącznie polityków opozycyjnych. Odnosi się to przede wszystkim do Tomasza Grodzkiego, a w mniejszym stopniu – Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego" - oszacował CBOS.

 

ZOBACZ: Nowy sondaż partyjny. PiS poniżej 30 proc., sześć ugrupowań w Sejmie

 

CBOS podał również "średnie" wartości zaufania wobec polityków. Przedstawia je na jedenastopunktowej skali, gdzie -5 oznacza głęboką nieufność, +5 pełne zaufanie, a 0 obojętność. "Średnie te są syntetyczną miarą pozwalającą uchwycić siłę zarówno pozytywnych, jak i negatywnych nastawień wobec poszczególnych polityków, przy wyeliminowaniu różnic wynikających ze stopnia ich znajomości" - wyjaśnia CBOS.

 

Z badania wynika, że jedynie czterech polityków w ostatniej dekadzie października uzyskało na skali średnie wskazujące, iż zaufanie społeczne do nich jest silniejsze niż nieufność. Są to Szymon Hołownia (0,88), Władysław Kosiniak-Kamysz (0,17), Andrzej Duda (0,12) i Adam Niedzielski (0,03).

 

Niskie zaufanie do polityków

 

Centrum zauważa też, że zaufanie Polaków w stosunku do polityków uwzględnionych w sondażu jest relatywnie niskie, bliskie obojętności, o czym świadczy fakt, że średnie na jedenastostopniowej skali zaufania mieszczą się w przedziale od 0,03 w przypadku Adama Niedzielskiego do 0,88 w odniesieniu do Szymona Hołowni.

 

Silniejsze są odczucia negatywne – aż pięciu polityków spośród ujętych w badaniu uzyskało średnie na skali zaufania-nieufności poniżej wartości -1 (Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Przemysław Czarnek, Zbigniew Ziobro i Borys Budka), a politykiem, do którego społeczna nieufność jest najsilniejsza, jest Jarosław Kaczyński, którego średnia na skali wynosi -1,81.

 

ZOBACZ: Kościół katolicki w życiu publicznym. Jak oceniają to Polacy?

 

"Porównanie aktualnych średnich na skali zaufania i nieufności z rejestrowanymi na przełomie września i października potwierdza, iż znaczące statystycznie spadki odnotowali politycy związani z opcją rządzącą, a przede wszystkim najważniejsze jej postaci, czyli Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki, oraz jeden z liderów Konfederacji – Krzysztof Bosak. Poprawa notowań polityków opozycyjnych w ujęciu średnich na skali jest natomiast nieistotna statystycznie" - zauważa CBOS.

 

Ponadto Centrum zauważa: "spadek społecznego zaufania do polityków opcji rządzącej, któremu towarzyszy spadek zaufania do Krzysztofa Bosaka, sugerować może, iż na społeczny odbiór tych postaci wpływ miała kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października br., dotyczącego niezgodności z Konstytucją RP art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w której to sprawie wniosek do TK złożyli posłowie Konfederacji i koalicji rządzącej".

 

Jak przeprowadzono badanie?

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

 

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 19 do 29 października 2020 roku na próbie liczącej 1040 osób (w tym: 49,7 proc. metodą CAPI, 35,1 proc. – CATI i 15,2 proc. – CAWI).

 

W poprzednim badaniu "Zaufanie do polityków na przełomie września i października" zrealizowanym w dniach od 28 września do 8 października 2020 roku na próbie liczącej 1133 osoby respondenci oddali głosy w 65,3 proc. metodą CAPI, w 22,9 proc. –CATI i 11,7 proc.–CAWI).

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie