Mobilny szpital dla chorych na Covid-19. Ustawia się w 20 minut

Świat
Mobilny szpital dla chorych na Covid-19. Ustawia się w 20 minut
PAP/EPA/Alessandro Di Marco, Twitter/CHU de Toulouse
zpital może przyjąć 18 pacjentów, ośmiu w stanie ciężkim i 10 lżej chorych

We Francji, w pobliżu granicy z Hiszpanią, od kilku dni funkcjonuje mobilny szpital dla pacjentów z Covid-19, prawdopodobnie jedyna taka placówka służby zdrowia na świecie. Szpital, który pomieścić może 18 pacjentów, ustawia się w 20 minut.

Prace nad tym wynalazkiem – tirem, który zamienia się w szpital polowy – trwały trzy lata w szpitalnym centrum uniwersyteckim w Tuluzie. Przyspieszono je z powodu epidemii koronawirusa – podały media francuskie.

 

W mobilnym szpitalu - oprócz łóżek - znajduje się sala zabiegowa i apteka. Szpital może przyjąć 18 pacjentów, ośmiu w stanie ciężkim i 10 lżej chorych – objaśnił w prezentacji wideo, zamieszczonej przez regionalny dziennik "La Depeche", szef SAMU31 (departamentalnego SOR) Vincent Bounes.

 

Jak widać na nagraniu, do ustawienia, a właściwie rozciągnięcia, modułowej struktury wystarczą trzy osoby.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. W których województwach odnotowano najwięcej zakażeń?

 

Szpital ma ponad godzinną autonomię, gdy chodzi o zapotrzebowanie na wodę, elektryczność i tlen. Ta wykorzystująca najnowocześniejsze technologie struktura kosztowała "kilkaset tysięcy euro" z funduszu UE – informują media.

 

 

Pomysł skonstruowania takiego szpitala, porównywalnego z wojskowym szpitalem polowym, zrodził się trzy lata temu, po zamachach terrorystycznych w Barcelonie. Udała się tam wtedy na pomoc rannym ekipa SAMU31 z Górnej Garonny.

 

Pierwszych pacjentów szpital przyjął w Kraju Basków, przy granicy z Hiszpania.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie