"Byłaby to zdrada polskiej racji stanu". Budka o polskim wecie unijnego budżetu

Polska
"Byłaby to zdrada polskiej racji stanu". Budka o polskim wecie unijnego budżetu
Polsat News
Przewodniczący PO Borys Budka

- Mam nadzieję, że to tylko taki straszak. Gdyby okazało się, że premier chce wetować europejski budżet w imię chorej ideologii podsuwanej przez Ziobrę i Kaczyńskiego, to byłaby to zdrada polskiej racji stanu oraz działanie wbrew interesowi Polski - mówił w programie "Gość Wydarzeń" przewodniczący PO Borys Budka, odnosząc się do zapowiedzi polskiego weta ws. unijnego budżetu.

"Współpracownicy szefów unijnych instytucji (Rady, KE i Niemieckiej Prezydencji) potwierdzają, że otrzymali list od polskiego premiera z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu, jeśli zostaną przyjęte zasady uzależniające dostęp do pieniędzy od praworządności" - poinformowała na Twitterze korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

 

Informację tę potwierdził na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Unijny budżet. Morawiecki grozi wetem

 

"Po pierwsze, uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane, bo nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego" - pisał szef rządu.

 

"Byłaby to zdrada polskiej racji stanu"

 

- Mam nadzieję, że to tylko taki straszak. Gdyby okazało się, że premier chce wetować europejski budżet w imię chorej ideologii podsuwanej przez Ziobrę i Kaczyńskiego, to byłaby to zdrada polskiej racji stanu oraz działanie wbrew interesowi Polski - komentował tę sprawę na antenie Polsat News Borys Budka.

 

Stwierdził, że "PiS od 5 lat w sposób brutalny narusza elementarne podstawy, na których oparła się UE".

 

ZOBACZ: Orban grozi zawetowaniem unijnego budżetu. Wysłał list do KE

 

- To PiS zablokował Trybunał Konstytucyjny, a potem wprowadził politycznych nominatów i dublerów, zrobił zamach na KRS i SN (…). Dziś oni mówią o arbitralnych decyzjach? To nie są arbitralne decyzje - podkreślił przewodniczący PO.

 

- Jeśli słyszę o tym, że minister sprawiedliwości mówi o tym, że zasada praworządności nie powinna być respektowana, to jest to minister bezprawia - dodał.

 

Budka zaznaczył, że "nie może być tak, by antyunijni politycy PiS blokowali rozwój Polski". Jednocześnie ocenił, że budżet UE "jest dla Polski dobry, choć mógłby być lepszy".

 

WIDEO: Borys Budka w programie "Gość Wydarzeń"

  

"Niech Kaczyński przeprosi i poda się do dymisji"

 

W programie poruszono również wątek zamieszek podczas środowego Marszu Niepodległości. W ich wyniku m.in. zniszczono witryny sklepowe, spalono mieszkanie oraz postrzelono fotoreportera Tygodnika "Solidarność".

 

ZOBACZ: Podpalone mieszkanie na trasie Marszu Niepodległości. "Niech płonie ta k***"

 

- Po raz kolejny państwo PiS nie zdało egzaminu. Najpierw Jarosław Kaczyński wyciągnął na ulice polskie kobiety, które musiały walczyć o swoje elementarne prawa, a później nasłał na nie bojówki. Jak to się skończyło, widzieliśmy wczoraj na ulicach. Oczekiwałbym, że Kaczyński jako wicepremier ds. bezpieczeństwa wyjdzie, przeprosi i poda się do dymisji. Odkąd zajmuje tę funkcję, bezpieczeństwo Polaków uległo drastycznemu pogorszeniu - stwierdził Budka.

 

"Całkowitą odpowiedzialność za wczorajsze zamieszki ponosi PiS"

 

Zaznaczył, że "ze wstydem należy patrzeć, gdy władza strzela do dziennikarzy".

 

ZOBACZ: Marsz Niepodległości. Postrzelony fotoreporter po operacji. "Jak przyjdą policjanci, to ich wyrzucę"

 

- Widzieliśmy te straszne obrazki, gdy zakrwawiony fotoreporter Tygodnika "Solidarność" ma gumową kulę blisko oczodołu. Widzieliśmy, w jaki sposób ci bandyci podpalają mieszkanie. To są rzeczy niedopuszczalne. Przez ostatnie 5 lat flirtuje się z takimi środowiskami. Prokurator generalny doprowadził do tego, że jego ludzie umarzali postępowania wobec np. byłego ks. Międlara. (...) Do tej pory nie mamy finału spraw wieszania przez skrajne środowiska na szubienicach eurodeputowanych PO. Ta władza rozzuchwaliła te środowiska. Całkowitą odpowiedzialność za to, co działo się na ulicach, ponosi PiS - spuentował Budka.

ac/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie