"Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny". Rząd Węgier chce zmienić konstytucję

Świat
"Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny". Rząd Węgier chce zmienić konstytucję
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Poprawka ma służyć lepszej ochronie rodziny i bezpieczeństwu dziecka

Rząd węgierski złożył w środę w parlamencie projekt poprawki do konstytucji, w której zapisano m.in. ochronę małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, oraz projekt poprawek do kodeksu cywilnego, przewidujący możliwość adopcji tylko dla małżeństw.

Zgodnie z poprawką do konstytucji trafiłby zapis, że "Węgry chronią instytucję małżeństwa jako powstały drogą dobrowolnego zobowiązania związek między mężczyzna i kobietą, a także rodzinę jako fundament przetrwania narodu".

 

"Podstawą więzi rodzinnej jest małżeństwo oraz relacja rodzica z dzieckiem. Matką jest kobieta, a ojcem mężczyzna" – napisano w poprawce.

 

Stanowi ona też, że Węgry chronią prawo dzieci do ich "tożsamości odpowiadającej płci urodzenia i wychowania zgodnego z systemem wartości opartym na kulturze chrześcijańskiej".

 

Zmiany w prawie adopcyjnym 

 

Jak podkreśliła we wtorek minister sprawiedliwości Judit Varga, poprawka ma służyć lepszej ochronie rodziny i bezpieczeństwu dziecka.

 

ZOBACZ: Węgry. Największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem

 

Natomiast zgodnie z poprawką do kodeksu cywilnego złożoną przez Vargę dziecko może być adoptowane tylko przez małżonków - wyjątkiem jest adopcja przez krewnych lub małżonka rodzica. Dotąd dziecko mogło być adoptowane również przez osobę samotną.

 

laf/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie