Szpital na Stadionie Narodowym. "Powinni w złotych butach chodzić." [ZDJĘCIA]

Polska
Szpital na Stadionie Narodowym. "Powinni w złotych butach chodzić." [ZDJĘCIA]
Andrzej Żak
"Dla nas nie są jedynie napisami na kombinezonach, choć tylko tyle przez te stroje widać"

Na chorujących na Covid-19 czekają setki miejsc - łóżka powoli się zapełniają. Szpital na Stadionie Narodowym działa od czwartku. Nasz redakcyjny kolega, Andrzej Żak, który jest pacjentem szpitala podzielił się z nami swoimi doświadczeniami - "naprawdę się postarali i to działa. A ludzie są kapitalni."

Na Stadionie Narodowym został uruchomiony pierwszy szpital tymczasowy, oddział stołecznego szpitala MSWiA. Docelowo szpital tymczasowy na PGE Narodowym ma dysponować 1200 łóżkami.

 

W nocy w czwartku na piątek trafił tam pierwszy pacjent. Obecnie chorych przybywa, ale mimo trudnych okoliczności, nie mogą narzekać. 

 

Wydawca Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat Andrzej Żak opisał polsatnews.pl aktualną sytuację. Wzruszony jest przede wszystkim medykami, którzy czuwają nad stanem chorych. - Dla nas nie są jedynie napisami na kombinezonach, choć tylko tyle przez te stroje widać. Powinni w złotych butach chodzić! - mówił. 

 

Pacjentów przybywa, a łóżka powoli się zapełniają. Część respiratorów na oddziale intensywnej terapii czeka w gotowości.

 

 

Premier apeluje do ozdrowieńców: pomóżcie ocalić czyjeś życie

Mam wielką prośbę do wszystkich ozdrowieńców, oddawajcie krew i osocze. Pomóżcie ocalić czyjeś życie - napisał w sobotę na Facebooku premier. Prosił wszystkich, którzy przeszli zakażenie Covid-19 o pomoc chorym.

"Podczas zmagań z koronawirusem bardzo potrzebujemy codziennej ludzkiej solidarności. Jednym z jej przejawów jest oddawanie krwi i osocza dla chorych na COVID-19" - napisał w mediach społecznościowych premier. 

 

Ponad 20 tys. osób w szpitalach

Mamy 27 875 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Nie żyje 349 kolejnych osób. Jak podało ministerstwo, obecnie w szpitalach przebywa 20 tys. 949 osób. Liczba wszystkich łóżek dla pacjentów z Covid-19 wynosi 30 tys. 896.

 

ZOBACZ: "Sytuacja wymknęła się spod kontroli". Specjalista chorób zakaźnych o epidemii

 

Według danych resortu, w Polsce w sumie jest 2357 respiratorów. Obecnie wsparcia urządzenia wymaga 1813 pacjentów. Kwarantanną objęto 441 tys. 832 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 52 tys. 655.

 

W kraju mamy 10 647 wolnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 i 544 wolne respiratory. Do tej pory wyzdrowiało 200 tys. 510 osób.

sgo/prz/ polsatnews/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie