Premier apeluje do ozdrowieńców: pomóżcie ocalić czyjeś życie

Polska
Premier apeluje do ozdrowieńców: pomóżcie ocalić czyjeś życie
PAP/Andrzej Grygiel
Premier zaapelował o oddawanie przez ozdrowieńców krwi i osocza

Mam wielką prośbę do wszystkich ozdrowieńców, oddawajcie krew i osocze. Pomóżcie ocalić czyjeś życie - napisał w sobotę na Facebooku premier. Prosił wszystkich, którzy przeszli zakażenie Covid-19 o pomoc chorym.

"Podczas zmagań z koronawirusem bardzo potrzebujemy codziennej ludzkiej solidarności. Jednym z jej przejawów jest oddawanie krwi i osocza dla chorych na COVID-19" - napisał w mediach społecznościowych premier. Szef rządu w nagraniu podkreślił, że jesienna fala koronawirusa uderzyła mocniej niż przewidywały to jakiekolwiek scenariusze. Zwrócił uwagę, że z COVID-19 zmaga się cały świat.
 
Zaapelował o oddawanie przez ozdrowieńców krwi i osocza - "Mam wielką prośbę do wszystkich ozdrowieńców - oddawajcie krew i osocze! Pomóżcie ocalić czyjeś życie!"- zaznaczył. 
 
 

- Przed nami listopad, być może najtrudniejszy miesiąc w walce z epidemią. Dlatego dzisiaj potrzebujemy solidarności, ludzkiej, prostej, zwykłej solidarności. Tę solidarność pokazują wszyscy ozdrowieńcy, którzy mogą oddawać krew i oddają swoją krew, bo dopóki nie zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka, jest to jedna z metod, które spowalniają chorobę, a więc być może ratują ludzie życie - wskazał premier.

 

Zwrócił się więc z apelem do wszystkich ozdrowieńców. - Z Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach chciałbym zaapelować do wszystkich ozdrowieńców. Jeżeli możecie oddać krew, to oddajcie ją. Stając się dawcami krwi, dawcami osocza, stajecie się dawcami życia - powiedział Morawiecki.

 

Ponad 20 tys. osób w szpitalach

 

Mamy 27 875 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia. Nie żyje 349 kolejnych osób. Jak podało ministerstwo, obecnie w szpitalach przebywa 20 tys. 949 osób. Liczba wszystkich łóżek dla pacjentów z Covid-19 wynosi 30 tys. 896.

 

ZOBACZ: "Sytuacja wymknęła się spod kontroli". Specjalista chorób zakaźnych o epidemii

 

Według danych resortu, w Polsce w sumie jest 2357 respiratorów. Obecnie wsparcia urządzenia wymaga 1813 pacjentów. Kwarantanną objęto 441 tys. 832 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 52 tys. 655.

 

W kraju mamy 10 647 wolnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 i 544 wolne respiratory. Do tej pory wyzdrowiało 200 tys. 510 osób.

laf/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie