Premier na budowie szpitala w Katowicach. "Dziś przyjechało sześć tirów"

Polska
Premier na budowie szpitala w Katowicach. "Dziś przyjechało sześć tirów"
Polsat News
Premier zapowiedział, że w Polsce powstanie 6 tys. łóżek dla chorych na Covid-19

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach powstanie 500 łóżek dla chorych na koronawirusa; w skali całej Polski w ciągu miesiąca utworzonych zostanie 6 tysięcy łóżek na oddziałach zakaźnych i na tych, które będą leczyć Covid-19 - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki składa w sobotę wizytę na budowie szpitala tymczasowego dla chorych na Covid-19 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

- Skala naszego przedsięwzięcia niech będzie zobrazowana tutaj na przykładzie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Wielka hala, w której znajdzie się 500 łóżek. Ale w skali całej Polski, w ciągu miesiąca utworzymy 6 tysięcy łóżek na oddziałach zakaźnych, na oddziałach, które będą leczyć COVID-19 - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Nie będzie drugiego szpitala w hali EXPO XXI. Minister podał nową lokalizację

 

Jak mówił, dla porównania przed pandemią, łącznie wszystkich łóżek w całej Polsce dostępnych było 3 tys. na oddziałach zakaźnych. - W ciągu miesiąca zwiększamy razy dwa liczbę łóżek, tworząc je w szpitalach tymczasowych, tworząc je w różnych miejscach - zaznaczył.

 

Szef rządu poinformował, że obecnie dostępnych jest około 30 tys. łóżek. - Ale liczba zakażonych osób cały czas jest bardzo wysoka. To będzie znowu pewnie około 27 tys. W związku z tym, musimy tworzyć nowe miejsca dla chorych, ale musimy też opanować rozwój epidemii. Stąd te wszystkie obostrzenia, stąd te rygory - one muszą być przestrzegane dystans - powiedział.

 

WIDEO: zobacz konferencję premiera

  

 

500 łóżek, 100 respiratorów

 

- Chciałbym, aby to nie strach przed koronawirusem i przed karą nakładaną przez władze był tym elementem, który skłania do noszenia maseczki i do przestrzegania zasad. Chciałbym, aby to przede wszystkim była odpowiedzialność za innych - mówił szef rządu. Dodał, że w duchu takiej odpowiedzialności w Katowicach powstaje szpital tymczasowy.

 

Premier poinformował, że placówka pomieści 500 łóżek, z czego niemal wszystkie będą miały dostęp do instalacji tlenowej, a 100 łóżek będzie podłączonych do respiratorów.

 

- Dzisiaj do tego centrum przyjechało sześć tirów. Cztery z łóżkami, jeden z respiratorami oraz kardiomonitory - poinformował.

 

ZOBACZ: Drony połączą szpital na Stadionie Narodowym i lecznicę MSWiA. Powstanie most powietrzny

 

- W ciągu miesięcy letnich dokonywaliśmy zakupów monitorów. Dodatkowo zainstalowanych zostało tylko w ostatnim tygodniu ok. tysiąca respiratorów, w październiku również tysiąc respiratorów - informował Morawiecki.

 

- Dzisiaj podłączonych już jest 2200 respiratorów, ale - uwaga - w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych już jest dostępnych kolejnych 3,5 tys. respiratorów - oświadczył szef rządu.

 

- Apeluję również do szpitali (...) - każdy szpital, który zwróci się do ARM otrzyma respirator, mam nadzieję w terminie krótszym niż 48 godzin - powiedział Morawiecki.

 

"Razem tę walkę wygramy"

 

- Często jestem pytany, jak długo potrwa ta epidemia. Jedyną właściwą odpowiedzią jest: to zależy od naszej determinacji i dyscypliny, i sprawności w działaniu - powiedział Morawiecki, który odwiedził powstający w Katowicach szpital tymczasowy.

 

- Od naszej determinacji i odpowiedzialności zależy, jak szybko będziemy w stanie przezwyciężyć koronawirusa w Polsce i w całej Europie i oby jak najszybciej mógł ten dzień nadejść - dodał.

 

Wyraził przekonanie, że "wspólnie, razem tę walkę na pewno wygramy, ale tym szybciej ją wygramy, im bardziej będziemy trzymać się dyscypliny, wszystkich zaleceń sanitarnych".

 

ZOBACZ: Drugi lockdown w Anglii i operacja "Moonshot"

 

Dodał, że od ścisłego przestrzegania zasad - noszenia masek, utrzymywania dystansu, wietrzenia pomieszczeń – zależy, "czy będzie można już za trzy-cztery tygodnie mówić o łagodzeniu restrykcji".

 

Zapewnił, że placówki mające odciążyć stałe szpitale i przyjmować pacjentów chorych na COVID-19 będą powstawały szybko. - Ale oby te miejsca nie były potrzebne - powiedział.

prz/ PAp
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie