Nowe doniesienia ws. stanu zdrowia Benedykta XVI

Świat
Nowe doniesienia ws. stanu zdrowia Benedykta XVI
wikipedia.org/ fot. Sergey Kozhukhov
Od ustąpienia z urzędu w 2013 roku Benedykt XVI mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich

Na temat stanu zdrowia emerytowanego papieża Benedykta XVI rozpowszechniono fałszywe informacje - powiedział jego osobisty sekretarz abp Georg Gaenswein, odnosząc się w wywiadzie do niedawnych pogłosek w mediach. Ujawnił, że Joseph Ratzinger wznowił spacery.

W wywiadzie dla włoskiego pisma "Oggi" arcybiskup Gaenswein zdementował doniesienia, jakoby znacznie pogorszył się stan 93-letniego emerytowanego papieża.

 

ZOBACZ: "Znak siły Antychrysta". Benedykt XVI o aborcji i formalizacji związków homoseksualnych

 

- Jest (on) kruchy fizycznie, ma bardzo słaby głos, ale umysł sprawny. Codziennie odprawia mszę, modli się, czasem przyjmuje gości, czyta, studiuje, słucha muzyki, przegląda korespondencję; oczywiście w bardzo spokojnym rytmie - wyjaśnił.

 

"Ma dobry humor i jest pogodny"

Osobisty sekretarz emerytowanego papieża podkreślił, że Benedykt XVI często odpoczywa, bo jest słabszy. - Ale ma dobry humor i jest pogodny - dodał. Jak zauważył, można powiedzieć, "używając terminologii motoryzacyjnej, że z trzeciego biegu przeszedł na pierwszy".

 

Benedykt XVI "po prawie trzymiesięcznej przerwie wznowił przy pomocy balkonika spacery po Ogrodach Watykańskich" - dodał niemiecki dostojnik.

 

ZOBACZ: Sprawa celibatu dzieli Watykan. "Benedykt XVI został wykorzystany przeciwko Franciszkowi"

 

Zapewnił, że emerytowany papież odzyskał siły po podróży do umierającego brata do Ratyzbony w czerwcu i po chorobie powodującej u niego silne bóle. Od ustąpienia z urzędu w 2013 roku Benedykt XVI mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie