"Stan wyjątkowy to dobre rozwiązanie". Gen. Skrzypczak pyta, czym jest lockdown

Polska
"Stan wyjątkowy to dobre rozwiązanie". Gen. Skrzypczak pyta, czym jest lockdown
Polsat News
Gen. Waldemar Skrzypczak oraz prof. Waldemar Paruch w "Debacie Dnia"

- Pandemia jest stanem klęski żywiołowej. Kolejnym krokiem, który ma stłumić pandemię jest podjęcie wojny przeciwko COVID-19 przez wprowadzenie stanu wyjątkowego - mówił w "Debacie Dnia" gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. W jego ocenie takie działanie pozwoli "uruchomić wszystkie systemy, które są w dyspozycji państwa".

W piątek opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ws. nowych obostrzeń - od soboty zostaną wprowadzone ograniczenia m.in. w galeriach handlowych, mniejszy limit osób w sklepach do 100 m kw. powierzchni, zamknięte placówki kultury, hotele dostępne tylko dla podróżujących służbowo.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia objęły sklepy meblowe. Zmiany od soboty

 

Rzecznik rządu Piotr Müller opublikował w piątek na Twitterze infografikę, która przedstawia różne stopnie obostrzeń uzależnione od progów bezpieczeństwa, czyli średniej dziennej liczby zakażeń na przestrzeni 7 dni. "Od nas wszystkich zależy, czy będzie potrzebna narodowa kwarantanna. Zmniejszenie liczby zachorowań pozwoli w perspektywie na przywracanie poprzednich zasad" - napisał Müller. Lockdown państwa jest przewidywany, jeżeli średnia liczba zachorowań będzie utrzymywać się na poziomie 27-29 tys. zakażeń dziennie.

 

 

- Tak na dobrą sprawę - co to jest lockdown? Gdzie on jest ustanowiony, w jakimkolwiek prawie, jako stan jakiegokolwiek funkcjonowania państwa. Nie spotkałem się jeszcze z takim stanem - tak plany rządu komentował gen. Waldemar Skrzypczak na antenie Polsat News.

"Nowa strategia co dwa tygodnie"

- Stan wyjątkowy byłby dobrym rozwiązaniem, bo pozwoliłby uruchomić wszystkie systemy, które są niezbędne, by wygrać wojnę z pandemią - dodawał generał.

 

Dopytywany przez Grzegorza Jankowskiego co wprowadzenie stanu wyjątkowego oznaczałoby w praktyce, gość "Debaty Dnia" odpowiedział "to kwestia strategii". - My tych strategii od marca mieliśmy już czternaście. Rząd tak średnio co dwa tygodnie ogłasza nową strategię, my już się do tego przyzwyczajeni. Ale to nie są strategie - to działania o wymiarze taktycznym co najwyżej. Przykładem tego jest budowa szpitala na Stadionie Narodowym - mówił.


WIDEO: zobacz fragment programu "Debata Dnia"

  

- Media skupiają uwagę tylko na jednym szpitalu i na wizytach rządzących, a nie pokazuje się frontu setek tysięcy ludzi, którzy walczą - zapewnił generał.

 

Jednocześnie gen. Skrzypczak wyraził zdziwienie, że nie podjęto działań, które zmierzają do tworzenia tzw. "kordonów sanitarnych". - To stare rozwiązanie, które służy izolacji regionów, szczególnie tych dotkniętych pandemią. Wydaje się, że można by wojsko, straż pożarną i inne formacje wyznaczyć do tego, by budować i wykorzystać te kordony - podsumował.

bas/zdr/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie