CBŚP i KAS rozbiły nielegalną fabrykę tytoniu. 10 osób zatrzymanych

Polska
Nielegalna fabryka papierosów była prowadzona na terenie zakładu rolno-hodowlanego w województwie wielkopolskim

Centralne Biuro Śledcze Policji przy współpracy Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów, zlokalizowaną na terenie zakładu rolno-hodowlanego. Zatrzymano 10 osób, które pracowały przy produkcji, dwie z nich próbowały ratować się ucieczką przez specjalnie przygotowany szyb wentylacyjny. Przejęto towar wart ponad 16 mln zł.

Jak przekazała nadkom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP, w akcji brali udział policjanci oraz funkcjonariusze z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu. Działania nadzorował prokurator z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu.

 

25 mln papierosów miesięcznie

 

- Nielegalna fabryka papierosów była prowadzona na terenie zakładu rolno-hodowlanego w województwie wielkopolskim. Funkcjonariusze wkroczyli do obiektu zaskakując osoby produkujące tam papierosy. Zatrzymano 10 osób, w tym 3 Polaków i 7 obywateli Białorusi. W trakcie akcji dwoje z nich próbowało zbiec przez specjalnie przygotowany otwór wentylacyjny, prowadzący na zewnątrz i zamaskowany drewnianą konstrukcją - przekazała rzeczniczka biura śledczego.

 

Rozbita nielegalna fabryka tytoniu/ CBŚP
Rozbita nielegalna fabryka tytoniu/ CBŚP

 

Funkcjonariusze ujawnili dwie linie technologiczne do produkcji papierosów, w tym maszyny do ich pakowania. Według ekspertów zabezpieczony sprzęt mógł wytwarzać 2 tysiące papierosów w ciągu jednej minuty. Pozwalało to wyprodukować dziennie około 1,2 mln papierosów, a w ciągu miesiąca - ponad 25 mln. 

 

4,8 mln sztuk papierosów

 

Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4,8 mln sztuk papierosów z logo znanych marek tytoniowych oraz blisko 18 ton tytoniu i półprodukty służące do produkcji kolejnych papierosów. Jak podała Jurkiewicz, wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów tytoniowych wyniosła ponad 16 mln zł. Kolejne 2,5 mln złotych wart jest zabezpieczony sprzęt.

 

WIDEO: CBŚP i KAS zlikwidowało nielegalną fabrykę tytoniu 

  

 

ZOBACZ: Biuro Monitorowania Policji. Nowy projekt Lewicy

 

Zatrzymane osoby doprowadzono do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

 

Rozbita nielegalna fabryka tytoniu/ CBŚP
Rozbita nielegalna fabryka tytoniu/ CBŚP

 

Z uwagi na zagrożenie wysoką karą prokurator wnioskował do sądu o tymczasowe aresztowanie 9 z 10 zatrzymanych osób.

 

19 milionów złotych strat

 

- Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec kolejnego podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności - podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

 

ZOBACZ: Nielegalny tytoń odgarniali łopatami. Służba celna wolała użyć ciężarówek [WIDEO]

 

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani działali od stycznia br. na terenie kilku miejscowości w Polsce. - Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru dotychczas oszacowano na kwotę ponad 19 milionów złotych - podała Prokuratura Krajowa.

 

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

laf/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie