Korea Południowa. Zabieranie uczniom telefonów to łamanie praw człowieka

Świat
Korea Południowa. Zabieranie uczniom telefonów to łamanie praw człowieka
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Komisja zaleciła szkole średniej zmianę zasad dotyczących zakazu korzystania z telefonów, gdyż - jak oceniła - naruszają one wolność działania i komunikacji, chronioną przez konstytucję

Zabieranie uczniom telefonów komórkowych na czas lekcji w szkołach narusza ich podstawowe prawa człowieka, a także konstytucję - uznała w środę państwowa komisja ds. praw człowieka Korei Płd., przychylając się do skargi jednego z licealistów.

Komisja zaleciła szkole średniej zmianę zasad dotyczących zakazu korzystania z telefonów, gdyż - jak oceniła - naruszają one wolność działania i komunikacji, chronioną przez konstytucję.

 

Skarga licealisty

 

Uczeń poskarżył się komisji, że w jego szkole uczniowie muszą oddawać telefony komórkowe o godz. 8:20 rano i otrzymują je z powrotem dopiero o godz. 20:30, po zakończeniu lekcji. Część uczniów omija przepisy, oddając zapasowe aparaty.

 

ZOBACZ: Młodzież ucieka przed internetem. "Wyuczona bezradność"

 

Dyrekcja szkoły twierdzi, że zasady wprowadzono wyłącznie z myślą o edukacji, a zakazu korzystania z telefonów w czasie zajęć domagali się rodzice uczniów. Komisja praw człowieka uznała jednak, że placówka powinna była znaleźć inny sposób, by osiągnąć cele edukacyjne, nie naruszając przy tym podstawowych praw uczniów.

 

W osobnej sprawie komisja poleciła również dwóm gimnazjom, aby zachęcały uczniów do samokontroli, zamiast wprowadzania całkowitego zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkole - przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie