Rynek smartfonów. Nowy lider sprzedaży

Polska
Rynek smartfonów. Nowy lider sprzedaży
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Smartfony najlepiej sprzedają się teraz w Indiach, Brazylii i Indonezji

W trzecim kwartale 2020 roku na świecie sprzedano dużo więcej smartfonów niż w drugim kwartale i tylko niewiele mniej niż rok temu. Huawei zaledwie przez jeden kwartał był globalnym liderem sprzedaży urządzeń. Czołową pozycję odzyskał Samsung.

Rynek zbadała firma analityczna IDC. Policzyła, że w minionym kwartale do sprzedawców na całym świecie trafiło ponad 350 milionów smartfonów. To zaledwie o 1,3 proc. mniej niż w tym samym czasie w 2019 roku. Jednocześnie zanotowano znaczącą poprawę względem poprzedniego kwartału. Wtedy rynek popadł w kryzys i skurczył się o ponad 20 proc.

 

Moda na 5G

 

Analitycy IDC podkreślają, że popyt na urządzenia rośnie, ale głównie w krajach rozwijających się - Indiach, Brazylii, Indonezji czy Rosji. Zdobywanie nowych rynków w Chinach, Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych jest dużo trudniejsze. Poza tym pojawia się już dodatkowy element gry rynkowej - zabiegnie  o klienta zainteresowanego technologią 5G.

 

ZOBACZ: Korea Południowa: zmarł prezes Samsunga Lee Kun-hee. "Jego dziedzictwo będzie wieczne"

 

"To jasne, że większość konsumentów będzie wybierać telefon z 5G, niezależnie od marki i ceny. Kampanie marketingowe rozpędzają się, trwają promocje, a produkt jest ogólnie dostępny" - mówi Ryan Reith z IDC.

 

Huawei już nie na szczycie

 

Na pozycję lidera światowego rynku powrócił Samsung. Do sklepów trafiło 80 milionów jego  urządzeń - 3 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 44 proc. więcej niż w drugim kwartale tego roku.

 

Gorzej sprawa ma się ze smartfonami marki Huawei. Chińska firma skierowała na rynek niespełna 52 miliony urządzeń, czyli o 22 proc. mniej niż przed rokiem i o 7 proc. mniej niż w poprzednim kwartale. Popyt zmalał zresztą nie tylko na rynkach zagranicznych, ale i w samych Chinach. Tam spadki sięgnęły aż 15 proc. w skali rok do roku. To zapewne efekt amerykańskich sankcji.

 

ZOBACZ: Nowy Apple iPhone 12. Znamy polskie ceny

 

Jeszcze ciekawiej robi się przy trochę dokładniejszym spojrzeniu na chiński rynek. O żółtą koszulkę lidera w Państwie Środka walczy Xiaomi, który to koncern zwiększył dostawy o 42 proc. w porównaniu z 2019 rokiem i może się już pochwalić 13-proc. udziałem w rynku światowym.

Oznacza to, że Xiaomi przegonił Apple’a. Ta ostatnie firma wysłała do sklepów tylko 40 milionów urządzeń, czyli o ponad 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Rynkowa sytuacja Apple’a może się jednak poprawić. Prawdopodobnie nowy model iPhone’a wyraźnie podbije sprzedaż urządzeń z jabłkiem.

 

Tekst powstał we współpracy z portalem Comparic.pl

Jacek Walewski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie