Austria: ataki w centrum Wiednia. Są zabici, wielu rannych

Świat
Austria: ataki w centrum Wiednia. Są zabici, wielu rannych
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Strzelanina przed synagogą w Wiedniu. Media informują o ofiarach śmiertelnych

Uzbrojeni zamachowcy zaatakowali w poniedziałek wieczorem w centrum Wiednia. Strzały odnotowano w sześciu lokalizacjach. Austriacka telewizja informowała o ośmiu zabitych w atakach. Potwierdzono dotychczas dwie ofiary - jednego cywila i jednego z zamachowców. Co najmniej 6 innych cywilów oraz policjant odniosło ciężkie rany. Kanclerz Austrii oświadczył, że był to "ohydny zamach terrorystyczny".

W stolicy Austrii trwa obława. Moment, gdy w Wiedniu było słychać strzały (mogło paść ich 50-60), zarejestrowali mieszkańcy stolicy Austrii. Na nagraniach widać m.in. uzbrojone osoby biegnące ulicami miasta.

 

Pierwsze strzały padły około godziny 20. na ulicy Seitenstettengasse. Jak oświadczyła rzeczniczka policji, na razie nie udowodniono, że miało to związek ze zlokalizowaną tam synagogą. Nie potwierdziły się też dotąd pogłoski o wzięciu zakładników.

 

 

- Byliśmy na spacerze z psem, znaleźliśmy się bardzo blisko miejsca strzelaniny. Na początku myślałam, że ktoś odpala sztuczne ognie. Później wystrzały zaczęły się powtarzać. Zrozumieliśmy, że to coś poważnego - mówi polsatnews.pl pani Katarzyna, Polka mieszkająca w Wiedniu. Razem z mężem bezpiecznie dotarli do domu, ok. 2 kilometrów od miejsca, w którym doszło do strzelaniny.

Kilku napastników

Przed godziną 23 policja potwierdziła ataki w sześciu różnych lokalizacjach miasta. Napastników było co najmniej kilku - potwierdzono jednego z nich. Do tej pory służby potwierdziły śmierć jednego cywila. Wiele osób, w tym policjant jest rannych.

 

 

Policjanci nakazują mieszkańcom Wiednia udać się do domów. Możliwe, że prócz świątyni, zaatakowano także inne miejsca, m.in. restauracje, o czym informują lokalne media.

 

 

 

 

Austriacka telewizja ORF poinformowała o "kilku zabitych" w Wiedniu.

 

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że terroryści wzięli zakładników w jednej z restauracji.

 

Policja: są poszkodowani w ataku

 

Nagrania udostępniane przez świadków zdarzenia są usuwane z mediów społecznościowych. Wpisuje się to w apel wiedeńskiej policji.  Służby potwierdziły, że doszło do strzelaniny. Wystąpiła z apelem do mieszkańców miasta.

 

"Strzały oddano w dzielnicy Śródmieście. Są poszkodowani. Trzymaj się z dala od wszelkich miejsc publicznych, nie korzystaj z komunikacji miejskiej. Nie udostępniaj żadnych filmów ani zdjęć" - napisała wiedeńska policja na Twitterze.

 

 

Policjant ranny w strzelaninie

 

W strzelaninie niedaleko placu Schwedenplatz, gdzie stoi synagoga, jeden z policjantów został ciężko ranny; postrzelono go z długiej broni - podała rzecznika austriackiego MSW.

 

W strzelaninie w centrum Wiednia są ranni i prawdopodobnie zabici - poinformował wieczorem austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer w stacji telewizyjnej ORF TV. Według niego był to zamach terrorystyczny.

 

RELACJĘ LIVE z miejsca zdarzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych prowadzi agencja Reutera

Jak powiedział minister, uważa się, że w ataku wzięło kilka osób.

 

Rzecznik austriackiego MSW powiedział w stacji ORF TV, że nie może potwierdzić ani wykluczyć tego, że napastnik miał na sobie pas szahida.

wka/bas/zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie