"Nasza cywilizacja, nasze zasady". Marsz Niepodległości ma się odbyć mimo pandemii

Polska
"Nasza cywilizacja, nasze zasady". Marsz Niepodległości ma się odbyć mimo pandemii
Polsat News
"Kierujemy się opinią prof. Krzysztofa Simona, który przekonywał niedługo, że jeśli ludzie stoją oddzielnie na świeżym powietrzu, noszą maseczki, to specjalnie się nie zarażą" - podają środowiska narodowe.

"Nasza cywilizacja, nasze zasady" - pod tym hasłem 11 listopada wyruszy 11. Marsz Niepodległości - dowiedział się nieoficjalnie polsatnews.pl. Wydarzenie ma się odbyć pomimo epidemii i obostrzeń. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do wojewody o opinię ws. organizacji Marszu Niepodległości - przekazała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

"Zapraszamy do wzięcia udziału w największej patriotycznej manifestacji w Europie!" - zachęcają organizatorzy 11. Marszu Niepodległości, którzy w poniedziałek przed południem oficjalnie zaprezentują hasło i plakat tegorocznego marszu.

 

Pochód 11 listopada mimo pandemii

 

Marsz ma wyruszyć w Święto Niepodległości o godz. 14 z ronda Dmowskiego w Warszawie. Organizatorzy - środowiska narodowe - już kilka dni temu zapowiedzieli, że marsz odbędzie się pomimo epidemii koronawirusa i rządowych obostrzeń.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski w samoizolacji. "Miałem kontakt z osobą zarażoną"

 

- Kierujemy się opinią prof. Krzysztofa Simona, który przekonywał niedługo, że jeśli ludzie stoją oddzielnie na świeżym powietrzu, noszą maseczki, to specjalnie się nie zarażą - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl, jeden z organizatorów wydarzenia.

 

-11 listopada odbędzie się Marsz Niepodległości. Zapraszamy na godzinę 14 na Rondo Dmowskiego - zapowiedział w poniedziałek prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. - Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkich patriotów, żeby w tych trudnych chwilach dla Polski byli z nami - dodał.

 

Tomasz Kalinowski ze stowarzyszenia wyjaśnił z kolei, że takiej sytuacji organizatorzy nie muszą zgłaszać manifestacji do stołecznego centrum zarządzania kryzysowego, ani brać pod uwagę opinii prezydenta Warszawy dotyczącej możliwości prawnej przeprowadzenie marszu. - Prezydent Warszawy nie jest od tego, aby na cokolwiek pozwalać albo zakazywać - zaznaczył. Dodał, że jedyne negocjacje na temat marszu mogą prowadzić z wojewodą mazowieckim.

 

Organizatorzy: marsz zarejestrowany

 

Zapytany, czy marsz zostanie zgłoszony do urzędu miasta, Bąkiewicz odpowiedział, że "marsz jest zarejestrowany, bo jest to zgromadzenie cykliczne". Podkreślił, że organizatorzy marszu nie wystąpią o ochronę policji. - W takich sytuacjach policja sama podejmuje działania - oznajmił.

 

Wyraził nadzieję, że podczas marszu policja będzie zachowywała roztropność i podejmowała działania analogiczne do tych, które prowadzi podczas demonstracji odbywających się w wielu miastach od ponad tygodnia.

 

ZOBACZ: Strajk Kobiet ogłosił skład Rady Konsultacyjnej. Znamy listę postulatów

 

Jego zdaniem podczas manifestacji m.in. Strajku Kobiet była ochrona, "którą policja zapewniała zgromadzeniom". - My liczymy dokładnie na to samo, liczymy, że wobec prawa wszyscy jesteśmy równi - powiedział Bąkiewicz. W tym roku 11 listopada przypada w środę.

 

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości ujawniło także plakat tegorocznego wydarzenia, które organizuje. Motywem przewodnim plakatu autorstwa grafika Wojciecha Korkucia jest postać rycerza husarii, który mieczem rozbija czerwono-tęczową pięcioramienną gwiazdę.

 

Bąkiewicz wyjaśnił, że hasło marszu nawiązuje do zasad cywilizacji i kultury łacińskiej oraz do walki z "antycywilizacją, która atakuje Polskę i całą Europę". Podkreślił, że choć zamysł plakatu powstał dużo wcześniej, to jednak "jak ulał pasuje do tego, co w ostatnich dniach dzieje się w Polsce".

 

Organizatorzy Marszu Niepodległości.
 
 

 

"W związku z tym, że Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, w obecnej sytuacji epidemicznej i przy obowiązujących obostrzeniach prawnych @trzaskowski_ zwrócił się dzisiaj z pismem do wojewody o opinię w zakresie tegorocznego marszu" - czytamy we wpisie Gałeckiej na Twitterze.

 

 

Jak podkreśliła, to wojewoda podejmuje decyzję o zarejestrowaniu zgromadzenia jako cykliczne, a Marsz Niepodległości jest obecnie zarejestrowany jako takie wydarzenie na lata 2017-2020.

 

Jakub Oworuszko/hlk/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie