Austria: od wtorku nowy lockdown

Świat
Austria: od wtorku nowy lockdown
MSW Austrii
Nowe obostrzenia dotyczą między innymi wprowadzenia godziny policyjnej

Od wtorku nowy lockdown z powodu epidemii koronawirusa - zapowiedział w sobotę kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Nowe obostrzenia dotyczą między innymi wprowadzenia godziny policyjnej, a także ograniczeń w restauracjach i usługach.

Austria ogłosiła nowe obostrzenia. Lockdown ma obowiązywać od wtorku.

 

Nowe obostrzenia dotyczą między innymi wprowadzenia godziny policyjnej i zamknięcie restauracji z wyjątkiem dostaw na wynos. Obostrzenia zostaną wprowadzone ponieważ, jak twierdzi austriacki rząd liczba zakażeń jest wysoka i może zagrozić stabilności systemu zdrowia. 

 

Ograniczenia, w tym godzina policyjna od 20:00 do 6 rano będzie obowiązywać od wtorku, powiedział kanclerz Sebastian Kurz na konferencji prasowej, dodając, że sklepy pozostaną otwarte. Zakłady przemysłowe i pracy będą kontynuować działalność jak dotychczas. 

 

Nowe ograniczenia

 

Kanclerz zapowiedział, że szkoły średnie i uniwersytety mają obowiązek przejścia od wtorku na nauczanie zdalne. Szkoły podstawowe, a zwłaszcza młodsze klasy i przedszkola będą funkcjonować w trybie stacjonarnym, aby rodzice mogli chodzić do pracy.

 

Wszystkie hotele zostaną zamknięte dla turystów, a zatrzymywać się w nich będą mogli tylko goście przybywający do danej miejscowości w sprawach służbowych. Wprowadzane obostrzenia będą obowiązywać przez cały listopad. W grudniu stopniowo, „krok po kroku”, będą one łagodzone – zapewnił Kurz.

 

Zamykane na mocy rozporządzenia rządu przedsiębiorstwa i spółki otrzymają 80-procentową rekompensatę za ponoszone straty. Rząd przedstawi też program, mający przeciwdziałać zwolnieniom w sferze produkcyjnej. Szczegóły zostaną opublikowane w najbliższych dniach – poinformował Kurz.

 

Koronawirus w Europie

 

Belgia, gdzie stale rośnie liczba zakażonych koronawirusem, zdecydowała się na "ostrzejszą izolację" na sześć tygodni, traktując ją jako "ostateczny środek", aby spowolnić pandemię - ogłosił w piątek premier Alexander De Croo.

 

ZOBACZ: Kanclerz Merkel o zaostrzeniu ograniczeń: "jesteśmy w dramatycznej sytuacji"

Szef rządu zapowiedział również ograniczenie liczby zapraszanych gości do domu do jednej osoby i nowe przedłużenie ferii szkolnych do 15 listopada włącznie.


Rząd Niemiec i władze krajów związkowych zgodziły się zaostrzyć ograniczenia w życiu publicznym od przyszłego tygodnia w walce z pandemią koronawirusa. - Jesteśmy w dramatycznej sytuacji - skomentowała kanclerz Angela Merkel w oświadczeniu rządu w czwartek w Bundestagu.

ak wskazała, konieczna jest możliwość śledzenia łańcuchów kontaktów osób nowo zakażonych, której obecnie nie ma. Celem działań rządu jest "systematyczne ograniczanie kontaktów", bo tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko infekcji - podkreśliła szefowa rządu.

laf/ polsatnews.pl, Reuters, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie