Norweska księżniczka wygrała mistrzostwa kraju w surfingu

Świat
Norweska księżniczka wygrała mistrzostwa kraju w surfingu
Lise Åserud/royalcourt.no
Norweska księżniczka Ingrid Aleksandra

Norweska księżniczka Ingrid Aleksandra została mistrzynią kraju w surfingu w klasie juniorek, kontynuując bogate rodzinne tradycje sportowe.

Zawody były rozgrywane w weekend w wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych z silnym wiatrem i niską temperaturą na plaży w Jaeren koło Oslo. 16-letnia księżniczka wygrała je z bardzo dużym marginesem punktowym. Na plaży kibicowali jej ojciec, następca tronu Haakon, z małżonką, księżną Mette-Marit.

 

Tradycje sportowe rodziny królewskiej

 

Dwór królewski ogłosił triumf księżniczki na swojej oficjalnej stronie internetowej i w mediach społecznościowych podkreślając, że jest z niej bardzo dumny, ponieważ sport od wielu lat jest częścią życia rodziny królewskiej.

 

Zdaniem norweskich mediów księżniczka kontynuuje bogate sportowe tradycje rodowe.

 

Jej dziadek, obecnie panujący 83-letni Harald V jest trzykrotnym olimpijczykiem (1964, 1968 i 1972 ) i w Tokio (1964) był chorążym reprezentacji Norwegii.

 

ZOBACZ: Księżna zaczęła pracę w szpitalu. Chce pomóc lekarzom walczącym z epidemią

 

Startował wiele lat w żeglarstwie i zdobył dużo medali, m.in. złoty mistrzostw świata w klasie jednej tony w Kilonii w 1987 roku. W 2005 roku na jachcie "Fram XV" zdobył mistrzostwo Europy w żeglarstwie pełnomorskim. W 2016 w wieku 79 lat zdobył srebrny medal MŚ w Toronto.

 

Pradziadek, panujący w latach 1957-1991 Olav V również był żeglarzem i zdobył złoty medal podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku w klasie 6-metrów. Był też zapalonym narciarzem i kilka razy uczestniczył w konkursie skoków na skoczni Holmenkollen w Oslo.

 

Książę Haakon uprawia windsurfing i kiting oraz biegi narciarskie. Uczestniczył kilkakrotnie w norweskim maratonie narciarskim, 54-kilometrowym Brirkebeinerrennet, którego edycje 2017, 2018 i 2019 wygrała w rywalizacji kobiet Justyna Kowalczyk.

 

Kolejny cel - igrzyska olimpijskie

 

Norweskie media skomentowały, że księżniczka jest ogromnym talentem i teraz jej celem są igrzyska olimpijskie, na których w Tokio zadebiutuje surfing, a jeżeli się nie uda tym razem, to z pewnością wystartuje w następnych.

 

Gdyby tak się stało, to w badaniu opinii publicznej większość Norwegów chciałaby, aby poszła w ślady dziadka i została chorążym ekipy.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie