Groził na Facebooku, że wjedzie w ludzi ciężarówką. Usłyszał zarzuty

Świat
Groził na Facebooku, że wjedzie w ludzi ciężarówką. Usłyszał zarzuty
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. Pxfuel
Mężczyzna groził na Facebooku, że wjedzie w ludzi ciężarówką; usłyszał zarzuty

Policja postawiła w czwartek zarzuty mężczyźnie, który na Facebooku groził, że wjedzie ciężarówką w ludzi, jeżeli rząd nie otworzy barów i restauracji. Grozi mu od 5 do 15 lat więzienia.

Według śledczych 62-letni mężczyzna z Pardubic stworzył fikcyjny profil na Facebooku w niedzielę wieczorem. Napisał, że jeżeli wszystkie bary i restauracje nie zostaną otwarte następnego dnia, wjedzie ciężarówką w ludzi. Przywołał wydarzenia z 1973 r., gdy Olga Hepnarova wjechała ciężarówką w grupę ludzi w Pradze, zabijając osiem osób.

 

ZOBACZ: Zażądał butelki wódki i groził wysadzeniem stacji paliw. Wylał 400 l paliwa

 

Śledczy z Krajowego Centrum ds. Przestępczości Zorganizowanej (NCOZ) wytropili mężczyznę w ciągu dwóch dni. Postawiono mu zarzut groźby dokonania zamachu terrorystycznego. Mężczyzna przyznał się do przestępstwa i - jak powiedziała rzeczniczka policji Katerzina Rendlova - żałuje tego. - Ta sprawa wyraźnie pokazuje, że policjanci są w stanie szybko wyśledzić autora wpisów na portalu społecznościowym, mimo że ukrywa się pod fikcyjnym profilem - dodała rzeczniczka.

Stan wyjątkowy z powodu pandemii 

W Czechach od 5 października obowiązuje stan wyjątkowy związany z pandemią koronawirusa. Restauracje, bary i kluby zamknięte są od 14 października.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba zajętych respiratorów

 

10 lipca 1973 r. Olga Hepnarova wjechała ciężarówką w grupę ludzi czekających na przystanku tramwajowym w Pradze. Trzy osoby zmarły na miejscu, pięć - później w szpitalu. Motywem jej działań była nienawiść do społeczeństwa. W kwietniu 1974 r. Sąd Miejski w Pradze skazał Hepnarovą na śmierć. Została stracona niecały rok później. Była ostatnią kobietą straconą w Czechosłowacji, karę śmierci zniesiono w 1990 roku.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie