Wznowienie śledztwa przeciwko Gerardowi Depardieu. Sprawa dotyczy oskarżeń o gwałty

Świat
Wznowienie śledztwa przeciwko Gerardowi Depardieu. Sprawa dotyczy  oskarżeń o gwałty
commons.wikimedia.org/ fot. Siebbi
Wznowienie śledztwa przeciwko Gerardowi Depardieu ws. gwałtów

W Paryżu zostanie wznowione śledztwo przeciwko gwieździe francuskiego kina Gerardowi Depardieu w sprawie oskarżeń o gwałty. Wcześniejsze wstępne dochodzenie umorzono w 2019 r. Sędzia śledczy wznowił je po odwołaniu się skarżącej - młodej aktorki.

Informację tę podała w środę agencja AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Zawiadomienie o domniemanych przestępstwach 71-letniego Depardieu złożyła w sierpniu 2018 roku 22-letnia wówczas aktorka i tancerka. Zeznała, że "została dwukrotnie wykorzystana seksualnie przez aktora w trakcie nieformalnej próby do przygotowywanego przedstawienia teatralnego". Miało do tego dojść w paryskiej rezydencji Depardieu w VI dzielnicy Paryża 7 i 13 sierpnia 2018 roku.

 

ZOBACZ: Harvey Weinstein pozbawiony Orderu Imperium Brytyjskiego. Tak nakazała królowa

 

Prokuratura w Aix-en-Provence wszczęła śledztwo po otrzymaniu zawiadomienia, lecz przekazała ją prokuraturze w Paryżu.Dziewięć miesięcy później, 4 czerwca 2019 roku, wstępne dochodzenie zostało umorzone. Według prokuratury działania śledcze prowadzone w ramach tego postępowania nie pozwoliły na sformułowanie zarzutów wynikających z oskarżeń kierowanych pod adresem Depardieu. Prawnik aktora Herve Temime powiedział AFP, że nie został poinformowany o powołaniu sędziego śledczego.

 

Dostał obywatelstwo od Putina 

Prezydent Rosji Władimir Putin, który nazywa Depardieu swoim przyjacielem, na początku stycznia 2013 roku wydał dekret nadający aktorowi rosyjskie obywatelstwo. Aktor, który przeszedł na prawosławie, uzyskał oficjalny meldunek w Sarańsku w Mordowii, w europejskiej części Rosji. Jednakże pod koniec lutego 2018 roku ogłosił, że przeniesie się wkrótce do Algierii.

 

ZOBACZ: Gerard Depardieu przesłuchany w śledztwie ws. gwałtów i agresji seksualnej

 

Skarga przeciwko Depardieu wpisuje się w szereg spraw o gwałty i inne nadużycia seksualne w przemyśle filmowym. Rozpoczęły się one w październiku 2017 roku od oskarżeń ponad 70 kobiet pod adresem potentata amerykańskiej branży filmowej Harveya Weinsteina, dając początek społecznemu ruchowi #MeToo. Ruch ten skierowany był przeciw sprawcom seksualnego wykorzystywania kobiet, w tym przede wszystkim osobom zajmującym eksponowane stanowiska w branży rozrywkowej oraz w świecie polityki i biznesu.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie