Gerard Depardieu przesłuchany w śledztwie ws. gwałtów i agresji seksualnej

Świat
Gerard Depardieu przesłuchany w śledztwie ws. gwałtów i agresji seksualnej
Wiki Commons/Siebbi/CC BY 2.0

Słynny francuski aktor Gerard Depardieu został we wtorek przesłuchany przez policję w ramach śledztwa w sprawie gwałtów i agresji seksualnej - poinformowały w środę źródła policyjne. Dodały, że aktora nie aresztowano.

Śledztwo jest wynikiem złożenia w sierpniu br. skargi do prokuratury w Aix-en-Provence na południu kraju przez 22-letnią aktorkę. Oskarżyła ona 69-letniego Depardieu o gwałty i agresję seksualną.

 

Prokuratura w Aix-en-Provence wszczęła śledztwo i następnie przekazała je prokuraturze w Paryżu.

 

Aktor zaprzecza

 

Młoda aktorka i tancerka złożyła doniesienie na Depardieu, zeznając, że "była dwukrotnie wykorzystana seksualnie przez aktora w trakcie nieformalnej próby do przygotowywanego przedstawienia teatralnego". Miało do tego dojść w paryskiej rezydencji Depardieu w VI dzielnicy 7 i 13 sierpnia - podawały francuskie media.

 

- Gerard Depardieu zaprzecza wszelkiej agresji i nie popełnił żadnego gwałtu - powiedział wtedy jego prawnik Herve Temime.

 

- Żałuję publicznego charakteru tej procedury, która powoduje poważny uszczerbek dla Gerarda Depardieu, co do którego jestem przekonany, że jego niewinność zostanie udowodniona - oświadczył Temime, wzywając do "maksymalnego umiaru w odniesieniu do praw wszystkich stron".

 

Francuz, Rosjanin, Algierczyk?

 

Depardieu, aktor teatralny i filmowy, opuścił w 2012 roku Francję, by nie płacić 75-procentowego podatku dla osób bardzo zamożnych. Prezydent Rosji Władimir Putin, który nazywa go swoim przyjacielem, na początku stycznia 2013 roku wydał dekret nadający aktorowi rosyjskie obywatelstwo. Aktor uzyskał oficjalny meldunek w Sarańsku w Mordowii w europejskiej części Rosji. Jednakże pod koniec lutego br. ogłosił, że przeniesie się wkrótce do Algieru w Algierii.

 

Skarga przeciwko Depardieu wpisuje się w cykl spraw o gwałty i inne nadużycia seksualne w przemyśle filmowym. Rozpoczęły się one w październiku ubiegłego roku oskarżeniami ponad 70 kobiet pod adresem potentata amerykańskiej branży filmowej Harveya Weinsteina, dając początek społecznemu ruchowi #MeToo. Ruch ten skierowany był przeciw sprawcom seksualnego wykorzystywania kobiet, w tym przede wszystkim osobom zajmującym eksponowane stanowiska w branży rozrywkowej oraz w świecie polityki i biznesu.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie