Śmierć Dawida Kosteckiego. Sąd: prokurator słusznie umorzył śledztwo

Polska
Śmierć Dawida Kosteckiego. Sąd: prokurator słusznie umorzył śledztwo
Polsat Sport
Według prokuratury nikt nie przyczynił się do zgonu boksera. Sąd utrzymał jej decyzję o umorzeniu śledztwa

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie podżegania Dawida Kosteckiego do popełnienia samobójstwa. Sąd odrzucił zażalenie rodziny Kosteckiego, której pełnomocnik utrzymywał, że Kostecki został zamordowany.

Prawomocne postanowienie sędzia Katarzyna Religa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga wydała 27 października.

 

- Sąd utrzymał w mocy postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie o umorzeniu śledztwa w sprawie doprowadzenia Dawida Kosteckiego do targnięcia się na własne życie w dniu 2 sierpnia 2019 r. na terenie Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka, a także znęcania się psychicznego i fizycznego nad nim, kiedy był pozbawiony wolności oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy służby więziennej. Nic takiego nie miało miejsca - podała w środę prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

 

ZOBACZ: Śledztwo ws. śmierci Dawida Kosteckiego. Jest decyzja prokuratury

 

Prokuratura umorzyła to postępowanie w kwietniu br. Zgromadzone dowody wskazywały, że Dawid Kostecki w okresie poprzedzającym zdarzenie znajdował się w głębokiej depresji. Ustalono, że Kostecki próbował odebrać sobie życie także w 2015 roku, zgromadzono dokumentację medyczną to potwierdzającą.

 

Przesłuchano blisko 40 świadków

 

W toku śledztwa przesłuchano blisko 40 świadków, w tym rodzinę pokrzywdzonego. - Pełnomocnik krewnych Dawida Kosteckiego, adw. Roman Giertych zarzucał prokuraturze szereg uchybień procesowych i forsował, również w mediach, wersję, że zgon pokrzywdzonego był wynikiem zabójstwa. Sąd w pełni podzielił stanowisko Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie co do zasadności umorzenia postępowania. Zarzuty stawiane w zażaleniu Sąd uznał za całkowicie chybione - podała prok. Skrzeczkowska.

 

ZOBACZ: Prokuratura ws. śmierci Kosteckiego: nie ingerowano w oględziny przeprowadzane przez prokuratora

 

Jak przekazała rzeczniczka prokuratury, sąd okręgowy "w ustnych motywach postanowienia podniósł, że śledztwo prowadzone było ze szczególną skrupulatnością i rzetelnością, a prokurator po zgromadzeniu obszernego materiału dowodowego podjął właściwą decyzję".

 

Dowody wskazują, że 2 sierpnia 2019 r. w pawilonie C w celi nr 20, oddziału III w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka Dawid Kostecki wykorzystując prześcieradło jako pętlę wisielczą targnął się na własne życie. W czasie zdarzenia w celi było dwóch współwięźniów, z którymi Kostecki nie miał konfliktów. Jak wynika z zeznań więźnia, który ujawnił zdarzenie, ciało Dawida Kosteckiego ułożone było w pozycji półsiedzącej.

 

Opinia ekspertów

 

U Kosteckiego stwierdzono dwie zmiany skórne na szyi. Biegli z zakładu medycyny sądowej przesłuchani w obecności pełnomocników rodziny pokrzywdzonego wykluczyli możliwość powstania śladów na szyi na skutek użycia paralizatora, igły lub strzykawki. Również w trakcie przeszukania celi oraz współosadzonych nie znaleziono żadnych niebezpiecznych przedmiotów. Kostecki nie miał żadnych urazów ani śladów, które wskazywałyby na walkę bądź obronę. W jego krwi nie ujawniono śladów środków odurzających ani alkoholu. Badania wykazały natomiast obecność leków w stężeniach terapeutycznych. Leki zostały przepisane przez lekarza psychiatrę 19 lipca 2019 r. w związku ze stanem depresyjnym pokrzywdzonego, jego problemami ze snem oraz obniżonym łaknieniem.

 

Eksperci jednoznacznie stwierdzili, że zmarł w wyniku ucisku pętli zawiązanej na jego szyi.

 

ZOBACZ: "Interwencja": Niejasne okoliczności śmierci Dawida Kosteckiego. "Miał 49 godzin nagrań"

 

Zdaniem posłów PO-KO, którzy kierowali do prokuratora generalnego pytania o okoliczności śmierci Kosteckiego, istniały przesłanki, że doszło do zabójstwa świadka w sprawie tzw. afery podkarpackiej. Prokuratura Krajowa zdementowała informacje dotyczące rzekomych zeznań Kosteckiego ws. "wiedzy na temat powiązań funkcjonariuszy CBŚP z właścicielami podkarpackich agencji towarzyskich, w których mieli bywać znani politycy i urzędnicy państwowi". Te doniesienia - według PK - są niezgodne z prawdą, bo informacje przekazane przez Kosteckiego miały charakter ogólny i dotyczyły CBŚP oraz braci R., wobec których prokuratura skierowała akt oskarżenia. "W swoich zeznaniach Dawid Kostecki nigdy nie wskazał, aby znani politycy i urzędnicy państwowi korzystali z usług podkarpackich agencji towarzyskich" - podkreśliła PK.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie