Listopadowy lockdown Niemiec. Zamkną restauracje, kluby fitness, teatry

Świat
Listopadowy lockdown Niemiec. Zamkną restauracje, kluby fitness, teatry
PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Nowe restrykcje mają wejść w życie 4 listopada i obowiązywać w całym kraju do końca miesiąca

Władze Niemiec planują wprowadzenie w listopadzie kolejnych obostrzeń i ograniczeń w związku ze wzrostem w kraju liczby zakażeń koronawirusem. Jak podała w nocy z wtorku na środę agencja dpa, zamknięte mają być m.in. kina, teatry i lokale gastronomiczne. W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 14 964 nowe zakażenia. To największy dobowy przyrost infekcji od początku epidemii.

Agencja powołuje się na materiały przygotowane na środową wideokonferencję kanclerz Angeli Merkel z szefami rządów krajów związkowych.

 

Nowe restrykcje mają wejść w życie 4 listopada i obowiązywać w całym kraju do końca miesiąca. Ich celem ma być "przerwanie dynamiki wzrostu zakażeń", tak aby "w czasie świąt Bożego Narodzenia nie były już konieczne żadne radykalne ograniczenia".

 

Zakazane imprezy, nieczynne siłownie i baseny

 

Zamknięte mają zostać wszystkie lokale gastronomiczne, a jedzenie będzie można zamawiać tylko na wynos. Nieczynne mają być również kluby, dyskoteki, kina i teatry, a także prywatne i publiczne obiekty sportowe i rekreacyjne, w tym kluby fitness, siłownie, baseny, jak również gabinety kosmetyczne i masażu oraz parki rozrywki. Zakazane mają być imprezy towarzyskie w miejscach publicznych, ale także i prywatnych mieszkaniach i obiektach.

 

ZOBACZ: "Lockdown light" w Niemczech, nowe restrykcje w Czechach. Europa walczy z koronawirusem

 

Otwarte pozostać mają natomiast szkoły i przedszkola. Władze wszystkich landów wprowadzą w tych placówkach kolejne środki zwiększające bezpieczeństwo sanitarne. Działać ma także handel detaliczny, ale w zwiększonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem liczby klientów i dostępności środków dezynfekcyjnych.

 

Ponad 11 tys. zakażeń

 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 14 964 nowe zakażenia SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 85 chorych - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od początku epidemii. Rząd planuje nowe restrykcje.

 

Koronawirusem w Niemczech zakaziło się łącznie 464 239 osób - wynika z zestawienia RKI. Nowego bilansu zgonów RKI nie podał, we wtorek informował, że wynosi on 10 098.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie