Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/IAN LANGSDON
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W Polsce padł kolejny rekord nowych zakażeń koronawirusa i zgonów osób zarażonych. To odpowiednio - 18 tys. 20 i 236 osób. Pandemia koronawirusa przybiera na sile również w innych krajach. W związku z tym od piątku we Francji zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna. Nowe ograniczenia zapowiedziała również kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

ac/pgo/ms/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Irlandii w ciągu ostatniej doby wykryto 675 zakażeń koronawirusem, a także stwierdzono sześć zgonów z powodu Covd-19 - poinformowało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

To najniższa liczba nowych infekcji od prawie trzech tygodni, przy czym nie jest to jednorazowy spadek, ale coraz bardziej widoczny trend.

Sejm uchwalił w środę wieczorem nowelizację tzw. ustawy covidowej; w zamyśle PiS ma ona naprawić błąd, który we wtorek popełnił Sejm przyjmując jedną z poprawek Senatu. Senat rozszerzył wcześniej krąg beneficjantów specjalnych dodatków covidowych dla pracowników służby zdrowia.

Rząd Ukrainy przedłużył w środę do końca roku stan nadzwyczajny wprowadzony w marcu w związku z Covid-19. Wcześniej władze przedłużyły do końca grudnia tzw. adaptacyjną kwarantannę, polegającą na dostosowywaniu restrykcji do sytuacji epidemicznej w danym regionie. "Rząd przedłużył stan nadzwyczajny do 31 grudnia. Na świecie i na Ukrainie poziom zachorowalności na Covid-19 wzrasta" - napisał premier Denys Szmyhal w serwisie Telegram.

W związku z pozytywnym wynikiem testu na wirusa SARS-CoV-2 u proboszcza parafii Matki Bożej Saletyńskiej w stołecznych Włochach wspólnota zakonna saletynów jest na kwarantannie. Odwołano msze św. w kościele i zawieszono sprawowania sakramentów - poinformowali w środę zakonnicy. W komunikacie opublikowanym 28 października na stronie parafii księża saletyni podali, że jeden ze współbraci choruje na Covid-19.

Wszystkie brytyjskie aplikacje do wykrywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem zostaną skoordynowane, tak aby jadąc z jednej części kraju do innej, nie trzeba było instalować kolejnego oprogramowania - poinformował w środę rząd szkocki.

36 437 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby we Francji. Zmarło 244 chorych na Covid-19. Po raz pierwszy od maja na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest ponad 3 tys. osób - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Francji ogłasza kolejny lockdown


- Musimy działać już teraz - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę po konsultacjach z premierami krajów związkowych w sprawie zaostrzenia regulacji koronawirusowych. Krzywa zachorowań musi znowu się wypłaszczyć - podkreśliła.


CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w Niemczech. Merkel zapowiada nowe ograniczenia

Prezydent Andrzej Duda o swoim zakażeniu koronawirusem. - Czuję się dobrze, przebywam w ścisłej izolacji. Samopoczucie mam dobre. Po początkowym braku symptomów miałem m. in. stan podgorączkowy, który już minął - mówił w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Gualtiero Bassetti jest zakażony koronawirusem - poinformowało w środę jego biuro prasowe. Wyjaśniło, że stan zdrowia 78-letniego dostojnika jest stale monitorowany. "Kardynał przeżywa ten moment z wiarą, nadzieją i odwagą" - podkreślono w nocie Episkopatu. Dodano, że trwa weryfikacja kontaktów kardynała. W komunikacie nie ma informacji, w jakim stanie zdrowia jest kardynał Bassetti.

W kilku miejscach stolicy Czech, Pragi, odbyły się w środę, w święto państwowe, demonstracje przeciwników restrykcji wprowadzonych w związku z szerzeniem się koronawirusa. Protesty miały spokojny przebieg i policja nie interweniowała. Jeden z organizatorów protestów David Tesarz mówił, że uczestnicy nie podważają istnienia choroby, ale nie zgadzają się z przyjętymi rozporządzeniami władz. "Rząd niszczy nasze życie, nasze prawa i nasz kraj" – mówił.

W Wielkopolsce zajętych jest ponad 1,1 tys. z 1,6 tys. łóżek covidowych - poinformowały w środę służby wojewody. W stolicy regionu trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Osoba skierowana na test wykrywający koronawirusa obowiązana jest poddać się kwarantannie – przesądzono w rozporządzeniu Rady Ministrów. Rozwiązanie ma chronić przed ewentualną transmisją wirusa od osób podejrzanych o zakażenie - wskazał w środę w komentarzu dla PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto ponad 4 tys. nowych zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 100 osób. Na Filipinach odnotowano 2053 nowe infekcje i 14 zgonów, a w Malezji - 801 nowych zakażeń.

205 osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, potwierdzono prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Jest nowy rekord dziennej liczby wykonanych testów: blisko 200 tysięcy. Zanotowano również nowy rekord dobowej liczby zakażeń; dzień wcześniej było ich około 22 tysięcy. Liczony od lutego bilans zgonów wzrósł do 37 905.

W Iranie zanotowano w ciągu ostatniej doby rekordową liczbę 415 zgonów na Covid-19 - podało w środę irańskie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej zmarło 346 osób. Iran jest najbardziej dotkniętym przez pandemię krajem Bliskiego Wschodu.

W ciągu doby do środy rano w Szwajcarii zarejestrowano 8593 nowe potwierdzone laboratoryjnie przypadki nosicielstwa koronawirusa - podał Federalny Urząd Zdrowia (BAG). Oznacza to wyraźny wzrost dobowej liczby nowych infekcji, których dzień wcześniej było 5924.

W Szwecji odnotowano w środę 2128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; to największa dobowa liczba zakażeń od początku pandemii w tym kraju. Łączny bilans potwierdzonych infekcji to 117 913. Poprzedni najwyższy dobowy przyrost zakażeń (1870) odnotowano 23 października. Wcześniej najwyższe wskaźniki odnotowywano pod koniec czerwca.

Pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19, którzy nie wymagają już leczenia szpitalnego, powinni być kierowani do izolatoriów. Do już istniejącej bazy izolatoriów dołączą niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. Koszty pobytu pacjentów w izolatoriach – jak przypomina w informacji przekazanej PAP w środę rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk – pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Nieoficjalnie: Były polski premier, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk jest w samoizolacji z powodu symptomów wskazujących na zakażenie koronawirusem - podały źródła z jego otoczenia w Brukseli. 

1972 z 2421 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce – wynika z ostatnich danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 207 z 219 respiratorów.

Ponad 1660 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowano w dolnośląskich szpitalach, z czego ponad 970 jest zajętych – wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zmarły dwie zakażone SARS-CoV-2 podopieczne DPS-u w Legnickim Polu na Dolnym Śląsku. Placówka czeka na wyniki ponad 180 testów wykonanych u podopiecznych i pracowników. Dotychczas zakażenie potwierdzono w sumie u 21 osób.

Dwie szkoły podstawowe i trzy przedszkola zostały zamknięte na podstawie decyzji powiatowego sanepidu – poinformowało w środę biuro prasowe szczecińskiego magistratu. W placówkach wykryto zakażenia koronawirusem.

W przypadającą w środę 102. rocznicę powstania Czechosłowacji, dzień, który jest w Czechach świętem państwowym, z powodu pandemii nie odbyły się publiczne uroczystości. Najwyżsi urzędnicy złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza bez asysty wojskowej i przemówień.

Dodatkowe 2,5 mln zł otrzymało Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Czerwonej Górze m.in. na zakup środków ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek.

Zarząd województwa w ramach projektu "Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim" przyznał w środę Świętokrzyskiemu Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego prawie 1,3 mln zł, a Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Szpitalowi w Czerwonej Górze – 1,2 mln zł.

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc wezwał w środę wiernych do codziennej modlitwy i postu w intencji ustania pandemii koronawirusa oraz o pokój i ład społeczny w Polsce.

Wniosek o wsparcie przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej działań przeciwkryzysowych związanych z pandemią COVID-19 można zamówić online dzięki specjalnej platformie internetowej – informuje rzecznik prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej Małgorzata Glińska.

W Dzień Zaduszny 2 listopada papież Franciszek odprawi mszę na położonym koło bazyliki świętego Piotra zabytkowym niemieckim cmentarzu - zapowiedziało w środę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Będzie to msza ściśle prywatna, bez udziału wiernych.

W roku pandemii papież nie opuści Watykanu w oktawie Wszystkich Świętych. W minionych latach odprawiał mszę na cmentarzach w Rzymie i w jego okolicach.

W opolskich szpitalach na 726 łóżek dla chorych zakażonych koronawirusem, zajętych jest 398 łóżek - informuje opolski urząd wojewódzki.

Spowodowany koronawirusem brak personelu do pracy zgłasza coraz więcej szpitali w Podlaskiem. Około połowy łóżek covidowych w regionie jest wolnych, przybywa zajętych respiratorów.

Podlaski Urząd Wojewódzki informuje, że w regionie (dane z wtorku 26 października) zajęte są 452 łóżka covidowe z 951, zajętych jest także 41 z 51 respiratorów.

1868 przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w ostatniej dobie w woj. śląskim – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Według służb wojewody, ogniska są w całym regionie – w urzędach, DPS-ach, komendach policji i straży pożarnej, szpitalach.

Do końca listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich ma powstać szpital tymczasowy – poinformował w środę prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Placówka ma przyjąć ponad pół tysiąca pacjentów.

W woj. podkarpackim jest 1166 łóżek dla chorych na COVID-19, 82 z nich jest respiratorowych. W szpitalach przebywają 702 osoby zakażone koronawirusem.

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest 1298 łóżek, w tym zajętych jest 968 - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Baza łóżkowa jest stale powiększana. Uruchomiono nabór kadry do szpitala tymczasowego w Lublinie.

Sytuacja epidemiczna w woj. kujawsko-pomorskim jest poważna – powiedział w środę wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślił, że w ostatnich dniach stwierdzono bardzo duży wzrost zakażeń koronawirusem.

- Sytuacja jest bardzo poważna. Dwa dni temu odnotowaliśmy 1499 zakażeń, a dzisiaj 1215. To bardzo dużo jak na nasz region. Jest to odczuwalne w szpitalach, coraz więcej chorych potrzebuje wsparcia tlenowego. Obecnie 23 szpitale na podstawie moich decyzji są zobowiązane do leczenie koronawirusa, faktycznie 15 z nich realizuje te decyzje i oczekujemy na pozostałe – mówił na konferencji prasowej wojewoda.

Przed jesiennym wzrostem liczby zachorowań na COVID wielu renegocjowało warunki umów najmu oczekując średnio 20 proc. obniżek - wskazała w raporcie firma doradcza Cushman & Wakefield. Z raportu wynika, że w centrach handlowych przybywa pustostanów.

W woj. podkarpackim w 142 placówkach oświatowo-opiekuńczych obowiązuje zawieszenie zajęć lub nauczanie zdalne – wynika z danych podkarpackiego sanepidu z 28 października.

Minionej doby potwierdzono 35 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 10 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na kwarantannie jest łącznie ponad 700 górników, głównie z PGG. Przedstawiciele spółek zapewniają, że praca kopalń nie jest zakłócona.

- Epidemia koronawirusa szerzy się teraz rozległe w całych Włoszech i nie jest już zlokalizowana w konkretnych miejscach - oświadczył w środę szef krajowego Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. W Senacie mówił, że trzeba identyfikować osoby bez objawów.

Poradnie specjalistyczne w bielskim szpitalu pediatrycznym do odwołania nie będą wyznaczały nowych terminów przyjęć pacjentów, z wyjątkiem sytuacji nagłych, a także przypadków z zakresu chirurgii i chirurgii urazowej – podała placówka.

Decyzja ma związek z potwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Żołnierze pobierają próbki do badań na obecność koronawirusa już w 222 punktach na terenie Polski - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Tylko we wtorek wojskowi pobrali prawie 14 tys. wymazów.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zaproponował podczas środowej debaty w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu, skrócenie do czterech miesięcy stanu zagrożenia epidemicznego. Miał on zgodnie z niedzielną zapowiedzią szefa rządu obowiązywać przez pół roku.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała w środę, że nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego w regionie. W placówce powstanie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych – podała na konferencji prasowej.

W woj. łódzkim wolnych jest 279 łóżek covidowych. Gotowych do użycia jest też 81 respiratorów – powiedziała w środę PAP rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska.

W Płocku (Mazowieckie) potrzebny jest szpital polowy, najlepiej modułowy, z własnym personelem medycznym – ocenia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w tym mieście Stanisław Kwiatkowski. Dodał, że placówka ta może współpracować ze szpitalem polowym.

Komisja Europejska przedstawiła w środę rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko nowemu koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

Aplikacja Stop COVID nie funkcjonuje, to 5 mln zł wyrzucone w błoto; zainstalowało ją ponad 1 mln Polaków, ale jedynie 72 użytkowników uruchomiło powiadomienie w aplikacji, że są zakażeni koronawirusem - mówili w środę posłowie KO.

W czasie pandemii koronawirusa londyńskie lotnisko Heathrow utraciło tytuł największego w Europie pod względem liczby pasażerów. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zostało wyprzedzone przez Paryż, a w trzecim kwartale także przez Amsterdam i Frankfurt.

Powroty do nauki stacjonarnej w pierwszej kolejności dotyczyć będą uczniów klas VIII szkół podstawowych, klas maturalnych i uczniów szkół zawodowych, zwłaszcza klas najstarszych – poinformowała w środę wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Dodała, że analizowane jest ewentualne przesunięcie egzaminów zawodowych z sesji styczniowej na czerwiec.

Starosta kętrzyński Michał Kochanowski poinformował w środę, że jest zakażony koronawirusem. Samorządowiec przekazał też, że choroba przebiega u niego dość łagodnie.

Pulmonolog, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Adam Antczak powiedział w środę, że wobec rosnącej liczby zakażeń, w Polsce potrzeby jest teraz krótki, ale całkowity lockdown. Zdaniem profesora, zakażeń SARS-CoV-2 może być jeszcze więcej.

O 83 proc. spadła liczba pasażerów na lotniskach we Włoszech od marca do września z powodu pandemii - ogłosiło w środę krajowe stowarzyszenie zarządców portów lotniczych. Jak wyjaśniło, notowana liczba podróżnych oznacza powrót do sytuacji sprzed 25 lat.

Przedstawiciele działających w różnych częściach Polski aquaparków i pływalni zaapelowali o pomoc oraz regulacje, które pozwolą im kontynuować działalność, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W swoim apelu zwrócili uwagę, że Polska jest jednym z 7 na 27 krajów UE, które zamknęły baseny.

Blisko 540 łóżek w szpitalach na Pomorzu Zachodnim dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest już zajęta. To ponad połowa łóżek covidowych w województwie.

Trzech świeckich pracowników Domu Chłopaków w wielkopolskich Broniszewicach zakaziło się koronawirusem. "Módlcie się" - zaapelowały na Facebooku dominikanki z Broniszewic.

Minionej doby potwierdzono ponad 2,8 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2 wśród mieszkańców regionu - poinformował w środę Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób.

Za niedostarczone zgodnie z umową z resortem zdrowia z kwietnia respiratory spółka do końca października ma zwrócić jeszcze 15,5 mln zł - powiedziała w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

1140 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zdiagnozowano w środę na Dolnym Śląsku. To rekordowy dzienny przyrost infekcji tym patogenem od początku epidemii. Najwięcej przypadków - 183 - wykryto we Wrocławiu.

Ostatniej doby wykonano ponad 60,6 tys. testów na obecność koronawirusa - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie przebadano dotąd ponad 4 mln 335 tys. osób.

Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej w Sopocie działający w lokalach komunalnych zapłacą 1 zł za czynsz dzierżawny - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Sopocie.

W ciągu minionej doby w Rosji zarejestrowano 16 202 nowe przypadki koronawirusa i rekordową liczbę zgonów - 346 - poinformował sztab ds. walki z pandemią w środę.

Oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia dodatku dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i opiekunów pracujących w przedszkolach, którzy uczą stacjonarnie. Chce też, aby w razie kwarantanny lub izolacji nauczycielom przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc.

Z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami 207 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 13 tys. 931 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1150 jest podłączonych do respiratorów - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. W kraju jest 7575 wolnych łóżek dla pacjentów z covid-19 oraz 513 respiratorów.

2569 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Bułgarii w ciągu ostatniej doby, jest to o ponad 300 więcej niż poprzedniego dnia - poinformował w środę resort zdrowia. Pozytywny wynik tekstu uzyskał szef banku centralnego Dimityr Radew.

PAP/EPA/VASSIL DONEV

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 14 964 nowe zakażenia SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 85 chorych - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od początku epidemii. Rząd planuje nowe restrykcje.

43 osoby chore na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 2291 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym do wtorku, 10 listopada br. obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 państw. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Czarnogórę, Izrael. Na liście nie ma krajów z Unii Europejskiej, a także Rosji i Ukrainy.

Na Ukrainie we wtorek potwierdzono 7474 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych przekazanych w środę przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. 165 zainfekowanych zmarło, a 3306 pacjentów wyzdrowiało - to najwyższe bilanse od początku pandemii.

Dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 po weekendzie powrócił do wartości powyżej 15 tys. We wtorek potwierdzono rekordowych 15 663 przypadków - podało ministerstwo zdrowia w środę. Obecnie zakażonych jest 170 043; od początku pandemii zarejestrowano 284 033 infekcje.

Spośród ponad 200 pacjentów z COVID-19 leczonych w Hiszpanii ponad 80 proc. miało niedobór witaminy D - przy czym niedobór ten w większym stopniu dotyczył mężczyzn. Znaczenie wit. D w kontekście infekcji potwierdzili naukowcy z Hiszpanii.

W ramach procedury reklamacyjnej Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm wypłacono już 216 mln zł - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Brakuje rąk do pracy i sędziów w salach rozpraw; bywa, że sprawy są zdejmowane z wokandy w ostatniej chwili, a powodem jest epidemia. Nie wszystko można zrobić zdalnie - podaje w środę "Rzeczpospolita".

"Rz" informuje, że każdego dnia nie pracuje od 10 do 20 proc. obsługi sądów w całym kraju.

Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła w środę 42 nowe przypadki Covid-19, najwięcej od 10 sierpnia. Są wśród nich 22 zakażenia lokalne, zdiagnozowane w regionie Sinciang, gdzie po wykryciu ogniska infekcji władze przeprowadziły testy u ok. 4,75 mln osób.

PAP/EPA/JEROME FAVRE

Izolacja jest dla wielu dzieci czasem bardzo dotkliwym, mają one ograniczoną możliwość spotykania się z rówieśnikami, realizowania swoich pasji. W wielu domach nasila się przemoc - powiedziała konsultantka Telefonu Zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Dominika Doleszczak.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał czasowo od 24 października wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Skierowanie do tego ośrodka będzie można zrealizować w późniejszym terminie - informuje ZUS.

W klinice w Rio de Janeiro wybuchł groźny pożar. Jak podały we wtorek lokalne media, podczas ewakuacji około 200 pacjentów do innych szpitali zmarły dwie kobiety chore na Covid-19.

PAP/EPA/ANTONIO LACERDA

W Chicago dwie młode kobiety, siostry, zaatakowały nożem i ciężko raniły pracownika ochrony sklepu, gdy ten poprosił je by przed wejściem włożyły maseczki ochronne. Jak poinformowała we wtorek policja, kobiety zostały oskarżone o usiłowanie zabójstwa.

Z ustaleń policji wynika, że siostry, w wieku 21 i 18 lat, przed wejściem do sklepu odmówiły włożenia maseczek ochronnych i odkażenia rąk, o co poprosił je ochroniarz w związku z pandemią Covid-19.

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zanotowano 280 tys. 229 zakażeń. Najwięcej wykryto ich dotąd w województwach: mazowieckim - ponad 40 tys., śląskim - ponad 39 tys. oraz w małopolskim - ponad 35 tys.; zaś najmniej w woj. lubuskim - ok. 5 tys.

Coraz więcej osób w Polsce, które przechorowały COVID-19, oddaje w ostatnich dniach osocze, by pomoc innym chorym - ocenia dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Radziwon.

Od początku pandemii w Polsce było około trzech tysięcy takich donacji.

Kolację o 5 rano zorganizowano w restauracji w Wenecji na znak protestu przeciwko restrykcjom w ramach walki z pandemią, nakazującym zamknięcie lokali gastronomicznych o 18:00. Na kolacji był też burmistrz miasta. Niektórzy przyszli w piżamach i szlafrokach.

Rząd Hiszpanii ogłosił we wtorek, że przekaże zarządzanie wprowadzoną w niedzielę na terenie całego kraju godziną policyjną władzom wspólnot autonomicznych. Została ona ogłoszona wraz z nasileniem się drugiej fali epidemii Covid-19.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 29 787 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 549 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Władze Niemiec planują wprowadzenie w listopadzie kolejnych obostrzeń i ograniczeń w związku ze wzrostem w kraju liczby zakażeń koronawirusem. Jak podała w nocy z wtorku na środę agencja dpa, zamknięte mają być m.in. kina, teatry i lokale gastronomiczne.

Burmistrz Bill de Blasio i gubernator Andrew Cuomo wezwali we wtorek nowojorczyków do rezygnacji z podróży w Święto Dziękczynienia i Boże Narodzenie. Wyjazdy mogą się bowiem przyczynić do wzrostu zakażeń koronawirusem.

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie