"Część kobiet jest przekonana, że stało się coś innego niż się stało". Bortniczuk o wyroku TK

Polska
"Część kobiet jest przekonana, że stało się coś innego niż się stało". Bortniczuk o wyroku TK
Polsat News
Kamil Bortniczuk (Porozumienie) w "Graffiti"

- Jeżeli będzie taka potrzeba, to będę bronił kościołów, bo uważam, że to jest obowiązek nas, wiernych - powiedział w "Graffiti" poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. Jak dodał, orzeczenie TK ws. aborcji zostało wydane na podstawie prawa świeckiego, a nie na podstawie 10 przykazań i nauki Kościoła.

W czwartkowym orzeczeniu, które wywołało protesty przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego, Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

 

Piotr Witwicki zapytał w "Graffiti" Kamila Bortniczuka o to, czy mamy do czynienia z wojną cywilizacyjną. - Niektórzy tak twierdzą, nawiązują do tej wojny i wręcz ją wypowiadają. Ja wierzę, że ciągle nie - odpowiedział poseł Porozumienia.

 

Zwrócił jednak uwagę, że w trakcie protestów przeciwko orzeczeniu TK dochodzi do ataków na wiernych i kościoły. - Zupełnie nie rozumiem, dlaczego akurat na Kościół - dodał.

 

ZOBACZ: "Choć przejechał, mocniej docisnął gaz". Rozmowa z kobietą potrąconą na proteście w Warszawie

 

- Uważam, że ta sytuacja się unormuje - powiedział. Jego zdaniem, część protestujących padła ofiarą dezinformacji i manipulacji. Jednak - według Bortniczuka - "z każdym dniem będą racjonalizowały swoje stanowisko".

 

- Część publicystów i polityków, przykładając do tego dane statystyczne dot. tego, ile procent aborcji było wykonywanych przez tę przesłankę (ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu - red.), stosuje skrót myślowy, że orzeczenie TK oznacza delegalizację aborcji w Polsce - wskazał.

 

"W każdym składzie TK zapadłoby takie orzeczenie"

 

Jak powiedział poseł Porozumienia, niektóre media celowo manipulują informacjami. - Kto czyta wyrok TK? Ludzie opierają się na informacji przetworzonej. Część kobiet jest przekonana, że stało się coś innego niż się stało - wskazał.

 

- Stawiam zarzuty swojemu środowisku politycznemu, że polityka komunikacji pozostawia bardzo dużo do życzenia - dodał.

 

Jak wytłumaczył, należy zrozumieć, że niekonstytucyjność jednej z przesłanek do wykonania zabiegu aborcji orzekł TK, a nie ustawa przyjęta przez parlament. - Prof. Zoll czy Rzepliński, którzy nie są fanami naszego rządu, nie mają wątpliwości, że w każdym składzie TK zapadłoby takie orzeczenie, bo taki mamy stan prawny - powiedział.

 

Bortniczuk poinformował, że on sam podpisał się pod wnioskiem do TK. Jak mówił, zrobił to dwa lata temu. - Nie mam żadnego wpływu na kalendarz prac TK. Jako szeregowy poseł, nie mam żadnego wpływu na to, jakim wnioskiem i w jakim trybie TK się zajmie - wskazał.

 

WIDEO: Kamil Bortniczuk w "Graffiti"

  

"Kościół nie ma z tym orzeczeniem nic wspólnego"

 

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński ocenił we wtorek, że protestujący i wzywający do protestów dopuszczają się przestępstwa w związku z trwającą pandemią. Prezes PiS wykluczył też możliwość zmiany wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwalenia ustawy, która dopuszczałaby "aborcję na życzenie" i wezwał polityków swojego ugrupowania do "obrony kościołów".

 

Piotr Witwicki zapytał Kamila Bortniczuka o to, czy on będzie bronił kościołów. - Jeżeli będzie taka potrzeba, to będę bronił, bo uważam, że to jest obowiązek nas, wiernych, jeśli dochodzi do nieuprawnionych ataków na kościół - odpowiedział.

 

ZOBACZ: Zarząd krajowy PO wsparł ogólnopolski strajk kobiet

 

Jak podkreślił, TK orzekł na podstawie prawa świeckiego, konstytucji. - Orzeczenie nie było wydane na podstawie 10 przykazań, nauk Kościoła. Samo orzeczenie jest na podstawie prawa świeckiego, ale też skojarzone z prawem międzynarodowym - dodał.

 

Według niego ataki na kościoły są "totalną pomyłką". - Apeluję do wszystkich normalnych uczestników tych protestów, bo znam niektórych, żeby przekierowali swoje myśli w stronę TK. Kościół nie ma z tym orzeczeniem nic wspólnego - podkreślił Bortniczuk.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

zdr/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie