Tarcza Branżowa. Zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i dotacje

Polska
Tarcza Branżowa. Zwolnienie ze składek ZUS, postojowe i dotacje
Polsat News
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii, a zapaścią gospodarczą - przekazał premier Mateusz Morawiecki we wtorek. Szef rządu zapowiedział wsparcie m.in. dla branży gastronomicznej, rozrywkowej i fitness. Chodzi m.in. o zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe i bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. złotych.

- Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości - powiedział szef rządu.

 

- Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia - podkreślił premier.

Wsparcie dla branż

Tarcza Branżowa skierowana jest dla branż gastronomicznej, rozrywkowej, zajmującej się zdrowiem fizycznym (siłowniami, fitnessem, sportem), a także do przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą detaliczną.

 

Zaproponowane rozwiązania - zwolnienie ze składek, postojowe, dotacje - dotyczą firm, których przychody zmniejszyły się o 40 proc. rok do roku. Premier zaznaczył, że pomoc dotyczy jedynie listopada, ale może zostać rozszerzona na kolejne miesiące.

 

ZOBACZ: Dodatkowe świadczenia dla gastronomii i branży fitness. Projekt posłów PiS

 

Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień będzie przesunięta o pół roku. Z wyliczeń rządu wynika, że dzięki takim rozwiązaniom, na kontach firm pozostanie ok. 300 mln złotych.

 

 

Premier zapowiedział też zwolnienie z opłaty targowej za cały rok 2021 z rekompensatą dla samorządów.

 

- Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące - zapewnił szef rządu.

 

- Wartość wsparcia dla przedsiębiorców to 1 mld 800 mln zł, dotyczy ponad 170 tys. firm zatrudniających prawie 400 tys. osób. Dzisiaj widzimy, że musimy znaleźć sposób funkcjonowania branż w sytuacji ograniczenia funkcjonowania biznesu - przekazał Morawiecki.

Kolejny projekt w Sejmie

- Pracujemy nad strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat - oświadczył obecny na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

 

Zaznaczył, że opracowanie tych strategii obydwa się w dialogu z przedstawicielami pracodawców i pracowników.

 

- W najbliższy czwartek spotykam się z Radą Dialogu Społecznego, także tego dnia spotkam się z Radą Przedsiębiorczości" - powiedział. Zaznaczył, że "wraz z pracodawcami, wraz ze związkami zawodowymi będziemy dyskutować nad strategiami rozwojowymi i strategiami przeciwdziałania negatywnym gospodarczym skutkom.

 

ZOBACZ: Premier zapowiedział ograniczenia dotyczące seniorów i pomoc dla nich

 

- Projekt kolejnej ustawy antycovidowej, zgłoszonej przez Radę Ministrów, został wniesiony przez grupę posłów pod dzisiejsze obrady Sejmu - dodawał wicepremier.

 

Jak wyjaśnił, projekt "zawiera katalog rozmaitych ułatwień i uproszczeń jeśli chodzi o kwestie biurokratyczne".

 

Gowin dodał, że rząd chce nie tylko w miarę możliwości budżetu i podatnika wspierać przedsiębiorców "tarczami finansowymi", ale także chce zbudować "tarczę prawną". Według niego, ta tarcza miałaby pozwolić polskim przedsiębiorcom toczyć jak najskuteczniej walkę z globalnym kryzysem gospodarczym.

 

Obecny na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że nie spodziewa się kolejnej nowelizacji budżetu w tym roku. - Finanse państwa są względnie w dobrej sytuacji - zapewnił.

Szczegóły Tarczy

"Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 1,8 mld zł" - poinformowała w przesłanym komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

WIDEO: zobacz całą konferencję premiera

  

"To jednak nie koniec, bo rząd premiera Mateusza Morawieckiego pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą uratować polskie przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Szacujemy, że Tarcza Branżowa pomoże 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników" - dodali urzędnicy.

 

KPRM przypomina, że w ramach Tarcz Antykryzysowej i Finansowej do polskich przedsiębiorców i pracowników trafiło w ostatnich miesiącach niemal 150 mld zł, a dzięki temu - jak zaznaczano - "firmy mogły lepiej przejść przez kryzys, a Polacy zachowali miejsca pracy".

 

"W obliczu drugiej fali pandemii będziemy nadal wspierać przedsiębiorców i nie zostawimy ich samych sobie. Tym razem pomoc przeznaczona jest dla konkretnych branż" - dodała Kancelaria, informując, że o wsparcie będą mogły ubiegać się firmy z branż: gastronomicznej, rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej), dbającej o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja), sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary).

"Firmy zyskały 2,9 mld zł"

"W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się: zwolnienie ze składek ZUS (za listopad)- w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40 proc. rok do roku; świadczenie postojowe (za listopad) - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku; mała dotacja w wysokości 5 tys. zł - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40 proc. rok do roku" - czytamy.

 

Ponadto pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. "Wpłata zaliczek za październik, listopad, grudzień będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł" - podała KPRM, dodając, że oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych.

 

"Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021" - czytamy w komunikacie.

 

KPRM ocenia, że z Tarczy Branżowej może skorzystać 200 tys. firm. "Do tej pory przedsiębiorstwa z branż gastronomicznej, rozrywkowej, sportowej i sprzedaży detalicznej również były objęte rządowym wsparciem. W ramach Tarczy Finansowej PFR do 30 tys. firm działających w tych sektorach trafiło 3,5 mld zł. Natomiast w ramach Tarczy Antykryzysowej z tytułu zwolnień z ZUS-u i wypłat postojowego firmy te zyskały 2,9 mld zł" - dodano.

 

"Szacujemy, że z nowych instrumentów skorzysta 200 tys. firm, zatrudniających ponad 370 tys. pracowników. Koszt wsparcia wyniesie ponad 1,8 mld zł" - podsumowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Polska w czerwonej strefie

W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa od soboty, 24 października, cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Ograniczenia objęły m.in. lokale gastronomiczne, które przez dwa tygodnie mogą świadczyć tylko usługi na wynos oraz na dowóz.

 

ZOBACZ: Dodatkowe świadczenia dla gastronomii i branży fitness. Projekt posłów PiS

 

Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni. Zakazana jest też organizacja imprez okolicznościowych, wesel, konsolacji, komunii, konsolacji i innych uroczystości rodzinnych oraz przyjęć okolicznościowych. Kluby nocne, dyskoteki, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca, obowiązuje także zawieszenie działalności. Zakazem objęto również wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne.

zdr/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie