Warszawski szpital ws. aborcji: wyrok TK nie spowodował zablokowania naszej działalności

Polska
Warszawski szpital ws. aborcji: wyrok TK nie spowodował zablokowania naszej działalności
Pixabay.com/orzalaga/Zdj. ilustracyjne
Dyrekcja Szpitala Bielańskiego wydała oświadczenie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie spowodował zablokowania naszej działalności - przekazał szpital w opublikowanym oświadczeniu. Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych informacji, że dyrekcja zaleciła kierownikowi oddziału ginekologii i położnictwa wstrzymanie aborcji zaplanowanych z powodu ciężkich wad płodu.

W weekend Radio Tok FM podało, że w związku z orzeczeniem TK, dyrekcja Szpitala Bielańskiego w Warszawie zaleciła kierownikowi oddziału ginekologii i położnictwa wstrzymanie aborcji zaplanowanych z powodu ciężkich wad płodu.

 

"Chciałam poinformować Państwa i wszystkie Pacjentki, że Szpital Bielański zawsze pomagał i nadal pomaga kobietom w potrzebie. W czwartki w Szpitalu Bielańskim odbywa się zwykle kwalifikacja pacjentek do zabiegu. Wyrok TK nie spowodował zablokowania naszej działalności" - poinformował szpital w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Prezydent Warszawy: chciałbym, aby miejskie szpitale wykonywały zaplanowane zabiegi aborcji

 

Jak jednak wyjaśniono, orzeczenie TK z ostatniego tygodnia w sposób znaczący utrudniło działalność szpitala, ponieważ postawiło w trudnej sytuacji personel medyczny, zaangażowany w wykonywanie tych procedur. "De facto, nie jestem prawnikiem, ale TK stworzył nową kategorię przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3" - napisała tym oświadczeniu dyrektor Szpitala Bielańskiego, Dorota Gałczyńska – Zych.

 

"Powinniśmy działać, jak przed orzeczeniem"

 

Podziękowała jedocześnie prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu i wiceprezydentowi Pawłowi Rabiejowi, że stanęli w obronie kobiet, ale też personelu medycznego szpitali warszawskich, i wydali decyzję w jaki sposób ma postępować każdy miejski szpital. "Czyli do momentu ogłoszenia wyroku TK powinniśmy działać, tak jak przed orzeczeniem" - przekazała dyrektor.

 

Wcześniej taką samą informację przekazała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. "Do czasu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego miejskie szpitale, w tym szpital Bielański, będą pomagać pacjentkom. Kobiety mogą skorzystać z porady lekarzy bez klauzuli sumienia" - poinformowała w poniedziałek.

 

ZOBACZ: Samorządowcy zabrali głos ws. aborcji. "Nie ma zgody na koszmar matek"

 

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wywołał liczne protesty w całym kraju. Straci on moc wraz z publikacją orzeczenia TK.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie