Dymisja po mylnej decyzji ws. kwarantanny zakażonego premiera Bułgarii

Świat
Dymisja po mylnej decyzji ws. kwarantanny zakażonego premiera Bułgarii
Facebook/ Boyko Borissov
Premier Bułgarii Bojko Borisow został zwolniony z kwarantanny po negatywnych wynikach dwóch testów na koronawirusa

Dyrektor inspekcji sanitarnej w Sofii dr Danczo Penczew podał się w poniedziałek do dymisji. W sobotę Penczew zwolnił premiera Bułgarii Bojko Borisowa z kwarantanny, po negatywnych wynikach dwóch testów na koronawirusa. Trzeci test w niedzielę dał wynik pozytywny.

Borisow został objęty kwarantanną po kontakcie w piątek z zainfekowanym wirusem SARS-CoV-2 wiceministrem budownictwa i rozwoju regionalnego. Kwarantanną objęto także innych członków rządu.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda ma koronawirusa. "Przepraszam narażonych na kwarantannę"

 

Premier w piątek i w sobotę przeszedł testy na obecność koronawirusa, które dały negatywny wynik. Penczew w sobotę zwolnił Borisowa z kwarantanny uzasadniając to wynikami badań oraz pełnieniem przez niego ważnego społecznie zajęcia, którego nie można przerwać.

 

Decyzja zapadła, chociaż główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew powiedział kilka dni temu, że negatywny wynik testu nie powinien oznaczać automatycznego zwolnienia z obowiązku izolacji.

Weźmie udział w posiedzeniu rządu

Po tym, gdy u Borisowa potwierdzono infekcję, na kwarantannę skierowano także m.in. ministra zdrowia Kostadina Angełowa, mimo, że wynik jego testu był negatywny. Wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow powiedział mediom, że premier jest w dobrym stanie i w środę weźmie udział w posiedzeniu rządu, które będzie miało formę telekonferencji.

 

ZOBACZ: Rehabilitacja osób po przebytej chorobie COVID-19. Pilotażowy projekt działa w Polsce

 

Zdaniem ministra zdrowia na kwarantannie powinien również przebywać prezydent Rumen Radew. Prezydent Bułgarii poinformował, że jego trzeci w ostatnich dniach test dał wynik negatywny i nie będzie przechodził izolacji. Radew miał kontakt z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, u którego w sobotę stwierdzono infekcję.

 

W samoizolacji od poniedziałku jest prokurator generalny Iwan Geszew, który mógł zakazić się od członka rodziny. Poinformował, że jego obowiązki przejmie jego zastępca.

Ponad 300 nowych zakażeń 

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii wykryto 327 nowych zakażeń, a na Covid-19 zmarło kolejnych dziesięć osób. Do 2036 wzrosła liczba hospitalizowanych, z których 146 jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Po raz pierwszy od początku pandemii w marcu liczba aktywnych przypadków (18 441) przewyższyła liczbę osób, które wyzdrowiały (18 354). Jak prognozują eksperci różnica ta będzie się pogłębiać. W Bułgarii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 37 889 osób, z których 1094 zmarło.

 

ZOBACZ: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Ekspert przewiduje

 

Władze dwóch kolejnych regionów, Wielkiego Tyrnowa i Błagojewgradu postanowiły zamknąć bary i dyskoteki. Jednocześnie właściciele tych placówek przygotowują się do ogólnokrajowych protestów przeciwko zamykaniu lokali.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie