Znęcali się latami, w końcu zabili. Ojciec z synem upozorowali samobójstwo matki

Polska
Znęcali się latami, w końcu zabili. Ojciec z synem upozorowali samobójstwo matki
Polsat News
Początkowo wszyscy uwierzyli w samobójstwo kobiety

Za brutalne zabójstwo, Sąd w Ostrołęce skazał męża i syna ofiary. Jeden dostał rok, drugi siedem lat więzienia. Prokuratura zapowiada apelację, wyrokiem oburzona jest też rodzina kobiety.

Kiedy ją chowano, ludzie myśleli, że to było samobójstwo. Wcześniej trzy razy próbowała się zabić, ale nikt nie wiedział dlaczego. Zwłoki odnalazł sąsiad.


- Ona wisiała w pozycji klęczącej, wyglądała jakby się modliła - powiedział Zbigniew Nosek, sąsiad, który znalazł zwłoki Krystyny K. Przyznał, że uwierzył w samobójstwo kobiety.

 

ZOBACZ: Sprawa zabójstwa Marka Papały. Sąd wyznaczył datę wyroku


Dopiero kilka miesięcy po pogrzebie śledczy odkryli, że zabił ją syn, a mąż upozorował samobójstwo. Wcześniej przez wiele lat mieli się nad nią znęcać.


- W okresie od 2014 roku do kwietnia 2019 znęcali się w sposób brutalny nad tą kobietą. Doprowadziło to do trzykrotnego targnięcia się przez nią na własne życie - mówi Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

 

Złamali kręgosłup


Opis tego co stało się w kwietniu ubiegłego roku jest wstrząsający.


"(...) Uderzali ją po głowie i kopali po całym ciele, przytrzymywali za ramiona i dusili, po czym unieruchomili pokrzywdzoną dociskając do podłoża i odgięli kręgosłup szyjny ku tyłowi, co doprowadziło do złamania kręgosłupa szyjnego a następnie zgonu Krystyny K." - brzmi fragment wyroku.


- Bezpośrednią przyczyną zgonu kobiety był właśnie uraz narządowy, będący wynikiem złamania odcinka kręgosłupa szyjnego - mówi rzecznik prokuratury.


Zwłoki powiesili pod schodami pozorując samobójstwo.

 

ZOBACZ: Zabójstwo 5-letniego Dawida. Prokuratura umorzyła śledztwo


Prokuratura oskarżyła obu mężczyzn m. in o wieloletnie znęcanie się i zabicie matki i żony.


W tym tygodniu zapadł wyrok. Mąż został skazany na rok więzienia za znęcanie się nad żoną i upozorowanie jej samobójstwa. Syn dostał 7 lat nie za zabójstwo, ale za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.


- Takie zachowanie, które polega na tym, że komuś skręcamy kark, łamiemy kark, zazwyczaj wskazuje, że ktoś chciał zabić, a nie tylko spowodować wielki uszczerbek na zdrowiu - mówi prof. Monika Całkiewicz, radca prawny z Akademii Leona Koźmińskiego.

 

WIDEO: zobacz materiał Andrzeja Wyrwińskiego w "Wydarzeniach"

  


Wyrok sądu wielu oburzył. - Został zgłoszony wniosek o sporządzenie uzasadnienia, czyli tak zwana zapowiedź apelacji - poinformowała Łukasiewicz.


Skazany na rok więzienia mąż spędził w areszcie 14 miesięcy. Ryszard K. jest już na wolności i będzie mógł walczyć o odszkodowanie za 2 miesiące dodatkowej odsiadki.


Skazani muszą też zapłacić pozostałym dzieciom Krystyny K. po 1000 złotych odszkodowania.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie