"Bogate Polki sobie poradzą, a biedne będą skazane na podziemie". Śmiszek ws. aborcji

Polska
"Bogate Polki sobie poradzą, a biedne będą skazane na podziemie". Śmiszek ws. aborcji
Polsat News
Krzysztof Śmiszek (Lewica) i Zbigniew Girzyński (PiS) w "Gościu Wydarzeń"

- Państwo polskie jest pokryte hipokryzją. Bogate kobiety sobie poradzą, wydadzą 400 euro na Słowacji czy w Czechach, a biedne Polki, które mają ciężką sytuację życiową, będą zmuszone do korzystania z podziemia - powiedział w "Gościu Wydarzeń" poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek ws. wyroku TK dot. niekonstytucyjności aborcji eugenicznej.

Bogdan Rymanowski rozmawiał w "Gościu Wydarzeń" z posłem Lewicy Krzysztofem Śmiszkiem oraz posłem PiS Zbigniewem Girzyńskim. Tematem rozmowy było czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

 

- Dzisiaj TK - tzw. TK - wydał tzw. wyrok i to jest kwestia prawna - mówił Śmiszek. - Mam wrażenie, chyba podzielane przez miliony polskich kobiet, że dzisiaj PiS, rękoma posłusznych sędziów w TK, zgotował Polkom, ale i polskim rodzinom piekło - dodał.

 

ZOBACZ: Wyrok ws. aborcji. Rzecznik prezydenta: wyrażamy satysfakcję. TK stanął po stronie życia

 

Jak podkreślił, "państwo polskie zostawiło kobiety same sobie, bez pomocy, a ci, którzy mają piękne hasła o obronie rodziny na ustach, czyszczą swoje sumienia cierpieniem niewinnych kobiet".

 

Girzyński stwierdził natomiast, że dobrze się stało, że TK wypowiedział się ws. "braku szacunku dla życia, nawet najmłodszego". Jak powiedział, każde życie zasługuje na szacunek i nie ma żadnego usprawiedliwienia do tego, żeby zabijać.

 

"Kliniki czeskie już zapraszają polskie kobiety"

 

Śmiszek powiedział z kolei, że Polska staje się "samotną wyspą na tle europejskich krajów, ale także krajów Zachodu, w których możliwość bezpiecznego i legalnego przerwania ciąży jest dostępna".

 

- Chcecie zmuszać bo bohaterstwa kobiety, które są w trudnej sytuacji zdrowotnej i życiowej. Mam dobrą wiadomość: Lewica składa projekt ustawy o depenalizacji pomocnictwa przy zabiegach przerywania ciąży, projekt ustawy ratunkowej - poinformował Śmiszek.

 

WIDEO: Krzysztof Śmiszek i Zbigniew Girzyński w "Gościu Wydarzeń"

  

Jak podkreślił, bogate kobiety sobie poradzą bez względu na orzeczenie TK. - Już dzisiaj kliniki czeskie, m.in. w Ostrawie wysłała informację w świat, szczególnie do polskich kobiet, że będą dostępne 24 godziny dla Polek, którym państwo polskie zabiera możliwość legalnego zabiegu i bezpiecznego usunięcia ciąży - dodał.

 

- Państwo polskie jest pokryte hipokryzją. Bogate kobiety sobie poradzą, wydadzą 400 euro na Słowacji czy w Czechach, a biedne Polki, które mają ciężką sytuację życiową, będą skazane na do korzystanie z podziemia - podkreślił. Jak dodał, w podziemiu przeprowadza się około 100 tys. zabiegów aborcji w ciągu roku.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie