Franciszek: pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę swoich związków

Świat
Franciszek: pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę swoich związków
PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
Papież Franciszek popiera ochronę prawną związków homoseksualnych

- Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny - powiedział papież Franciszek w filmie dokumentalnym "Francesco". Jak dodał, pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę dla swoich związków. Franciszek po raz pierwszy tak otwarcie poparł ideę legalizacji związków partnerskich.

W środę odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Francesco" Jewgienija Afiniejewskiego - nominowanego w przeszłości do Oscara reżysera rosyjskiego pochodzenia.

 

Filmowiec zapytał papieża Franciszka o rolę katolików LGBT w Kościele. Franciszek powiedział, że w jego ocenie wszyscy powinni czuć się mile widziani jako część wspólnoty. - Osoby homoseksualne mają prawo być częścią rodziny - powiedział papież.

 

ZOBACZ: Reportaż CNN o osobach LGBT w Polsce. Jest reakcja polskiej ambasady

 

Jak podkreślił, osoby LGBT "są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny". - Nikt nie powinien być z tego powodu odtrącany i upokarzany - dodał.

 

- Pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę dla swoich związków - powiedział Franciszek. Jak dodał, powinno zostać stworzone prawo, które umożliwi parom tej samej płci zawieranie związków partnerskich.

 

Według papieskiego biografa Austena Ivereigh, to pierwszy raz od czasu wyboru Franciszka w 2013 roku, gdy papież tak jednoznaczne poparł ideę związków partnerskich - informuje agencja Reutera.

 

zdr/sgo Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie