Poczta Polska chce zwrotu za wybory, które się nie odbyły. Złożono wniosek

Polska
Poczta Polska chce zwrotu za wybory, które się nie odbyły. Złożono wniosek
Polsat News
Poczta Polska chce refundacji kosztów za nieodbyte wybory korespondencyjne

Poczta Polska wystąpiła o refundację kosztów nieodbytego głosowania korespondencyjnego. Kwota? To "tajemnica przedsiębiorstwa" - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Dziennik przypomina, że według szacunków organizacja przez Pocztę Polską zaplanowanych na 10 maja wyborów kopertowych kosztowała 70 mln zł. "Tak wynika z informacji, do których dotarł portal tvn24.pl. Poczta Polska organizowała je, realizując decyzję premiera Mateusza Morawieckiego, a obecnie stara się o rekompensatę kosztów. Skierowała w tej sprawie wniosek do Krajowego Biura Wyborczego" - czytamy w "Rz".

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie. Ile pieniędzy wydali kandydaci?

 

Ustalenia gazety potwierdza rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek. "Poczta Polska podjęła wszystkie konieczne działania w tej sprawie i złożyła wniosek do szefa KBW, zgodnie z właściwością - mówi Siwek "Rzeczpospolitej".

 

"Jednorazowa rekompensata"

 

Wspominana "właściwość" - jak tłumaczy dziennik - wymieniona jest w przyjętej w sierpniu przez Sejm jednej z ustaw covidowych. "A ściślej - w poprawce, którą nocą 21 lipca zgłosili posłowie PiS. Przewiduje ona, że podmioty, które »zrealizowały polecenie prezesa Rady Ministrów związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r.«, mogą wystąpić do szefa KBW »o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów«" - pisze "Rzeczpospolita".

 

ZOBACZ: Wybory, które się nie odbyły. Media: poczta chce zwrotu 68 mln zł

 

Gazeta zwraca jednocześnie uwagę, że 15 września Sąd Wojewódzki w Warszawie orzekł, że decyzja premiera jest nieważna, ponieważ "została wydana bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa", jednak - jak czytamy - starań Poczty o rekompensatę to nie spowolniło.

 

"Jaka kwota znalazła się we wniosku do KBW? To niejawne" - pisze dziennik. "Informacje zawarte we wniosku stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji" - informuje "Rzeczpospolitą" Justyna Siwek. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie