San Francisco: egzorcyzmy w miejscu zniszczenia pomnika świętego

Świat
San Francisco: egzorcyzmy w miejscu zniszczenia pomnika świętego
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Św. Junipera Serrę uważa się za założyciela San Francisco

Metropolita San Francisco abp Salvatore Cordileone dokonał egzorcyzmów w miejscu, gdzie doszło niedawno do zniszczenia pomnika św. Junipera Serry. Duchowny nazywał ten incydent "aktem bluźnierstwa". Podczas protestu 12 października uczestnicy pomalowali pomnik misjonarza czerwoną farbą, a następnie za pomocą lin obalili go na ziemię.

- Modlimy się, aby Bóg oczyścił to miejsce ze złych duchów, aby oczyścił serca tych, którzy dopuścili się tego bluźnierstwa, aby ogarnął ich swoją miłością, aby ich serca złagodniały i zwróciły się ku Niemu – wezwał abp Cordileone 17 października w obecności około 150 osób uczestniczących w modlitwie.

 

Hierarcha po łacinie zmówił modlitwę egzorcyzmu, inną niż tą, którą wypowiada egzorcysta nad człowiekiem uznanym za opętanego, pokropił miejsce wodą święconą. Podobny rytuał arcybiskup przeprowadził kilka miesięcy temu po tym, jak 19 czerwca wrogi tłum zburzył pomnik św. Serry w Golden Gate Park w San Francisco.

 

"Symbol kolonializmu"

 

XVIII-wieczny franciszkanin i misjonarz są obiektem krytyki ze strony niektórych lewicowych działaczy. Święty został uznany za symbol kolonializmu i nadużyć wobec Indian ze strony Europejczyków. Historycy tymczasem powtarzają, że Serra właśnie protestował przeciwko nadużyciom i starał się walczyć z kolonialnym uciskiem. W rzeczywistości zakonnik był orędownikiem rdzennych mieszkańców.

 

ZOBACZ: Detronizacja Elżbiety II? "Nadszedł czas, by pozostawić kolonialną przeszłość"

 

Miejscowa policja aresztowała pięć kobiet w związku ze zniszczeniem pomnika i oskarżyła je o wandalizm. Sprawą zajmuje się prokuratura okręgowa. Protest ten mieli zorganizować członkowie plemienia Miwok. W 2008 r. ówczesny biskup Sacramento Francis Quinn przeprosił Miwoków za to, że Hiszpanie "próbowali narzucić tubylcom europejski katolicyzm".

 

83 proc. katolików, którzy prawdopodobnie wezmą udział w wyborach prezydenckich, wyraziło zaniepokojenie atakami na kościoły w ostatnich miesiącach. Potwierdził to sondaż przeprowadzony w dniach 27 sierpnia - 1 września przez RealClear Opinion Research we współpracy z EWTN News.

laf/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie