Kosiniak-Kamysz: rząd stracił kontrolę nad państwem i epidemią

Polska
Kosiniak-Kamysz: rząd stracił kontrolę nad państwem i epidemią
PAP/Radek Pietruszka
Polityk zwrócił się do rządu: "utraciliście kontrolę nad państwem, utraciliście kontrolę nad epidemią"

Rząd utracił kontrolę nad państwem, nad epidemią, to akt oskarżenia wystawiany przez tysiące zachorowań dziennie i setki zgonów - mówił w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że pomimo rozczarowań jego formacja jest gotowa do współpracy, ale "w oparciu o prawdę, a nie o propagandę".

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w środę w Sejmie informację na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii COVID-19.

 

Podczas debaty nad informacją szefa rządu głos zabrał prezes PSL, który przypomniał, co twierdzili rządzący na początku epidemii. -  Rządzący w styczniu: epidemia jest bardzo daleko, w Chinach, może w ogóle do Polski nie dojść. W lutym: na wszystko jesteśmy przygotowani (...). W marcu: nikt się nie spodziewał takiej skali, nie spodziewaliśmy się, że ta epidemia nas tak dotknie. W maju: już święcenie tryumfów i najlepsi w Europie. W czerwcu: zwycięstwo nad koronawirusem. Wakacje: wirus w odwrocie i już jest mniej zjadliwy. We wrześniu: kluczowe słowa (prezydenta) Andrzeja Dudy - panujemy nad epidemią, epidemię mamy pod kontrolą - mówił w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

 

"Utraciliście kontrolę"

 

Polityk zwrócił się do rządu: "utraciliście kontrolę nad państwem, utraciliście kontrolę nad epidemią". - To jest akt oskarżenia wystawiany nie przez nas, polityków, nie przez opozycję, to akt oskarżenia wystawiany przez tysiące nowych zachorowań codziennie i setki zgonów - oświadczył.

 

Pytał również, jak opozycja i obywatele mają obecnie zaufać premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Jak mówił, pamięta apel premiera o współpracę w marcu, na który opozycja odpowiedziała pozytywnie. - Jak to się skończyło przy pierwszej tarczy antykryzysowej? O godzinie drugiej w nocy "wrzutka" likwidująca Radę Dialogu Społecznego i wprowadzająca głosowanie korespondencyjne "60 plus". (...) I wszystkie te relacje, budowanie wspólnoty, wspólna walka - legły w gruzach - stwierdził.

 

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19. Unia Europejska podpisała umowę

 

Według niego, w środowym wystąpieniu premiera w Sejmie zabrakło słowa "przepraszam" skierowanego do całego społeczeństwa, chorych, lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i pracowników socjalnych. - Nie za błędy, bo one w tak trudnym czasie, ja rozumiem, mogą się zdarzyć, (...) ale za to, że dyskusja o LGBT w wakacje była ważniejsza, że podział łupów i rządza władzy wygrywały nad zdrowym rozsądkiem, że polityki nie traktujecie jak roztropnego dbania o dobro wspólne, tylko jak walkę plemienną, która ma dzielić i wykończyć Polskę i Polaków" - powiedział.

 

"Dziś go nie ma"

 

Zarzucił także rządowi m.in., że podczas pierwszej fali walki z koronawirusem "wykorzystał cynicznie pandemię do lansowania (prezydenta) Andrzeja Dudy". - Wtedy każda decyzja podejmowana była na wniosek prezydenta, wszystkie sztaby pod jego nadzorem, (...) a dziś go nie ma - powiedział.

 

ZOBACZ: Rehabilitacja osób po przebytej chorobie COVID-19. Pilotażowy projekt działa w Polsce

 

- Jaki jest stan dziś pacjentów? To jest 10 tysięcy zakażonych, to są godziny w kolejkach do karetek, to jest rozpacz pracowników medycznych, utrata zdrowia fizycznego i psychicznego, i wyczerpanie w tym względzie, to są premie dla ministrów, (...) dla urzędników, a nie ma premii dla bohatera (dla medyków) - powiedział.

 

Kosiniak-Kamysz oświadczył jednocześnie, że - pomimo wielu rozczarowań - jego formacja jest gotowa do współpracy, ale musi ona "opierać się o prawdę, a nie o propagandę".

 

Prywatna ochrona zdrowia

 

Kosiniak-Kamysz wskazywał, że do utrzymania sprawności i wydolności szpitali potrzebna jest prywatna ochrona zdrowia. Postulował, by w prywatnych gabinetach byli leczeni pacjenci cierpiący na nowotwory, cukrzycę, nadciśnienie i inne choroby. Jak mówił, obecnie służba zdrowia jest niewydolna do leczenia innych chorób niż COVID-19.

 

Jak mówił, oczekuje też m.in. docenienia "premią dla bohatera" tych, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem oraz przekazania dyrektorom szkół i samorządowcom możliwości podejmowania decyzji odnośnie przejścia na zdalny lub hybrydowy tryb nauczania.

 

ZOBACZ: Wicemarszałek Pęk: złożyłem pismo o pilne posiedzenie Senatu

 

Jak mówił, oczekuje też m.in. zatrzymania prac nad wszystkimi ustawami podnoszącymi podatki oraz wycofania się z prac nad ustawą o ochronie zwierząt, zakazującą hodowli zwierząt na futra i wprowadzającą ograniczenia uboju rytualnego. Postulował również przywrócenie na czas epidemii handlu w niedziele.

 

Kosiniak-Kamysz zwrócił się też do Polaków. - Dziś my jesteśmy w stanie przywrócić kontrolę nad państwem, opanować sytuację swoją odpowiedzialnością, braterstwem - oświadczył.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie