Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym. Müller o szczegółach

Polska
Tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym. Müller o szczegółach
PAP/Wojciech Olkuśnik

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy. - Na stadionie stanie ok. 500 łóżek dla osób, które potrzebują hospitalizacji, będzie też możliwość tlenoterapii - poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, łóżka staną w pomieszczeniach biurowych i konferencyjnych. Rząd planuje rozpoczęcie pracy szpitala na przełomie tego i następnego tygodnia.

Informację o powstaniu szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w niedzielę w rozmowie z polsatnews.pl potwierdził szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

 

- Prace rozpoczęły się w weekend. Wcześniej w kraju i w Warszawie zostały wyznaczone miejsca, które w sytuacji, gdyby liczba miejsc w szpitalach zbliżała się do niebezpiecznego poziomu, rozpoczną takie prace - powiedział w Polsat News Müller.

 

Podkreślił, że łóżka stanął w przestrzeniach biurowych i konferencyjnych, nie na płycie stadionu, "tak, by zabezpieczyć odpowiednie ogrzewanie".

 

- W każdym województwie jest wyznaczone co najmniej jedno miejsce, które podobnie jak Stadion Narodowy może służyć jako szpital tymczasowy. W tej chwili identyfikujemy taką potrzebę, by na Mazowszu powstał taki szpital. Niewykluczone, że w tym tygodniu będą podejmowane decyzje, by takie prace rozpoczynać w innych miejscach - podkreślił rzecznik.

 

ZOBACZ: "To element paniki, wynika z chaosu". Schetyna o budowie szpitala na Stadionie Narodowym

 

- Mam nadzieję, że prace zakończą się na przełomie tego i następnego tygodnia, żeby na Stadionie Narodowym był dostęp do dodatkowych miejsc. Tam będą kierowane osoby chore na Covid-19, wymagające niezbędnej opieki szpitalnej - poinformował Müller.

 

- Chciałbym zaapelować, by jak najbardziej ograniczyć liczbę kontaktów. Z danych telefonów wynika, że nasza aktywność wróciła do tej sprzed epidemii - mówił rzecznik.

 

Jak podkreślił Müller, za całość projektu odpowiada szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. - Koordynuje działania między agencjami, ministerstwami i placówkami medycznymi - powiedział. 

 

WIDEO: zobacz rozmowę z rzecznikiem rządu

  

Filia szpitala MSWiA

 

Dworczyk o szczegółach przygotowywania stadionu mówił w Radiu Zet.

 

- To nie jest szpital polowy. To jeden ze szpitali tymczasowych. W ostatnią sobotę premier wydał polecenie przygotowania pierwszego szpitala, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, będą to nadzorować wojewodowie - powiedział Dworczyk.

 

- Na Stadionie Narodowym będzie 500 łóżek, z czego 50 "OIOM-owych" z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do 1000 łóżek - dodał.

 

ZOBACZ: Stadion Narodowy zmienia się w wielki szpital polowy dla chorych na CoVID-19

 

Pytany, dlaczego nie nazywać tego szpitala "polowym", odpowiedział, że "szpitale polowe kojarzą się z instalacjami wojskowymi, kontenerowymi, namiotowymi, a to szpital tymczasowy, nie na płycie stadionu, tylko w salach konferencyjnych". - W jednej sali będzie 250-300 łóżek. Te prace się rozpoczynają - poinformował.

 

- Są doprowadzane wszystkie niezbędne do leczenia Covid-19 media i wyposażenie, zaczynając od tlenu - mówił Dworczyk. Podkreślił, że za przygotowanie stadionu odpowiada Agencja Rezerw Materiałowych. - Wydano też decyzję zobowiązującą spółkę prowadzącą stadion do włączenia się w przygotowania. Kluczową rolę odgrywa szpital MSWiA. Jest wspaniała praca, pełna poświęcenia, dyrekcji, lekarzy, ratowników, którzy z wielkim oddaniem i entuzjazmem podeszli do tego wyzwania i tworzą ten szpital - mówił szef Kancelarii Premiera.

 

Jak dodał, tymczasowy szpital formalnie będzie filią szpitala na Wołoskiej. 

 

"Uda się zdobyć personel"

 

Pytany, kiedy można się spodziewać pierwszych pacjentów, Dworczyk odpowiedział: "chcielibyśmy, żeby pierwsze 250 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia, ale trzeba być bardzo ostrożnym, bo to jest trudne logistycznie wyzwanie". - Wiemy, jak dużym w tej chwili wzywaniem jest zabezpieczenie personelu. Chyba najlepiej powiedzieć, że wszyscy zaangażowani w ten projekt dają z siebie wszystko, żeby jak najszybciej ten obiekt zyskał gotowość - podkreślił minister.

 

- Jestem przekonany, że uda się zdobyć taką liczbę personelu, żeby to mogło ruszyć. Proces ten koordynują lekarze i menadżerowie ze szpitala na Wołoskiej. Część personelu trafi tu w wyniku decyzji wojewody, część będziemy zapraszać z różnych miejsc, także spoza Warszawy - poinformował Dworczyk. Jak dodał, ratownicy medyczni będą przekierowywani z innych służb.

 

ZOBACZ: Przejmujące nagranie zakażonej koronawirusem. Apeluje do ministra zdrowia

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji prasowej był pytany czy w związku z szybkim wzrostem zajętych łóżek w szpitalach, planowana jest budowa szpitala polowego dla chorych na Covid-19 w Warszawie lub Krakowie.

 

- Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, chociaż rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby bardziej efektywniej wykorzystywać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy. Szczególnie na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. poziomem pierwszym walki z Covidem - odparł.

 

prz/ Polsat News, Radio Zet, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie