"Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami". Donald Tusk o szpitalu na Narodowym

Polska
"Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami". Donald Tusk o szpitalu na Narodowym
Polsat News
Donald Tusk skomentował plany utworzenia szpitala polowego na Stadionie Narodowym

Były premier Donald Tusk skomentował w poniedziałek zapowiedzi stworzenia m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19. "Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami" - napisał polityk.

W poniedziałek poinformowano, że pierwszy tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, który odpowiada za koordynację działań w tej kwestii, poinformował, że będzie tam 500 miejsc, w tym 50 OIOM-owych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że przygotowywana jest koncepcja szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim, a w 7 miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca.

 

Będą kolejne szpitale tymczasowe

 

- Planujemy także jeszcze jeden taki szpital w Warszawie, bo wiemy, że Warszawa jest dużym miastem, więc tych potrzeb może być więcej. W pozostałych miastach w Polsce planujemy po jednym szpitalu tymczasowym - oświadczył z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, rozmowy nt. lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego w stolicy już trwają, być może będzie to "jakieś centrum kongresowe".

 

ZOBACZ: Kraska: planujemy jeszcze jeden szpital tymczasowy w Warszawie

 

Podkreślił, że szpitale tymczasowe będą budowane w tych województwach, w których występuje największy problem, jeżeli chodzi o miejsca w szpitalach. Jak mówił Kraska, w pierwszej kolejności są to województwa mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, łódzkie, pomorskie.

 

"Kupili ich mniej, niż zbudowano Orlików"

 

Decyzję skomentował Donald Tusk. "Stadionów wystarczy, gorzej z respiratorami. Kupili ich mniej, niż zbudowano Orlików" - napisał były premier na Twitterze.

 

 

Kilka godzin później Tusk opublikował kolejny wpis, będący odpowiedzią na krytyczne komentarze do jego poprzedniej wypowiedzi.

 

ZOBACZ: Proboszcz niewinny za zbyt dużą liczbę osób w kościele. Sąd: nie ma ustawy o obostrzeniach

 

"Krzyczącym, że powinienem był budować szpitale, nie stadiony, pragnę przypomnieć, że w latach 2005-2007, za rządów Kaczyńskiego, w Polsce liczba szpitali zmniejszyła się o 33, gdy za naszych rządów zwiększyła się o 208. Po 2015 znowu zaczęła spadać" - napisał Tusk.

 

 

Schetyna: szpital na Narodowym to element paniki

 

Plany rządu skomentował również Grzegorz Schetyna.

 

- Tak dramatyczna decyzja o powstaniu szpitala na Stadionie Narodowym jest elementem paniki, wynika z chaosu i z braku przygotowania następnych kroków, kiedy trzeba było to robić, w marcu czy kwietniu. (...) Kto będzie tam pracował, gdzie są lekarze i personel medyczny, których brakuje w szpitalach? (...) Nie wystarczy napisać ustawy i kazać przychodzić lekarzom do pracy, trzeba mieć pomysł na walkę z pandemią - podkreślił programie "Graffiti" w Polsat News Schetyna.

 

672 zajęte respiratory

 

Obecnie Polska ma ponad 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek wynika, że 672 z nich są zajęte. Według matematyków z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy przeprowadzili analizę tego, ile mamy czasu do wyczerpania zasobów, łóżek respiratorowych może zabraknąć już za niecałe dwa tygodnie. 

 

ZOBACZ: Wzbierająca fala zachorowań. Za dwa tygodnie może zabraknąć respiratorów

 

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7482 osób. Zmarło też 41 chorych. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. małopolskim - 1201 i mazowieckim - 849.

dk/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie