Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba pacjentów pod respiratorami

Polska
Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba pacjentów pod respiratorami
AP
Dokładna liczba respiratorów chroniona jest tajemnicą państwową

Liczba chorych na COVID-19, których stan wymagał podłączenia do respiratorów, wzrosła ostatniej doby do 604. Dzień wcześniej takich pacjentów było 540. Jeszcze tydzień temu zajętych było o połowę mniej urządzeń ratujących życie osobom zakażonym koronawirusem. Służba zdrowia ma do dyspozycji ok. 1100 respiratorów dla pacjentów tzw. covidowych. Innym z problemów jest brak lekarzy je obsługujących.

Ostatniej dobry liczba osób wymagających podłączenia do respiratorów wzrosła do 604. Znacznie przybyło również zajętych łóżek w szpitalach. Na 7612 z nich leczy się osoby chore na COVID-19.

 

Gwałtownie rośnie również liczba osób objętych kwarantanną. Ostatniej doby przebywało na niej 327 tys. 507 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 45 605 osób.

 

ZOBACZ: Blisko 10 tys. nowych przypadków koronawirusa w Polsce

 

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że od początku epidemii wyzdrowiało 90 162 osoby, u których potwierdzono zakażenie, wobec 87 773 w piątek, czyli w ciągu doby przybyło 2389 ozdrowieńców. 

 

 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany przed paroma dniami, ile jest dokładnie respiratorów, wyjaśniał, że ich liczba podawana w raportach resortu zdrowia, to "liczbę dostępnych respiratorów dla pacjentów z covid".

 

Resort zdrowia dysponuje 1115 rerspiratorami 

 

W sobotę podał liczbę 1115. - To są to respiratory na stanowiskach respiratorowych, więc są to miejsca dostępne dla pacjentów – mówił Andrusiewicz. - Nie raportujemy państwu respiratorów, które stoją w magazynie, czy na korytarzu w szpitalu, te raporty dotyczą sprzętu, który jest dostępny dla pacjentów - dodawał.

 

Rzecznik zapewniał w sobotę, że w szpitalach dla osób zakażonych koronawirusem dostępnych jest 14,7 tys. łóżek. Podkreślił, że zarówno liczba łóżek, jak i respiratorów jest sukcesywnie zwiększana.

 

Zaznaczył jednocześnie, że może dojść do sytuacji, że w jednym ze szpitali łóżek na terenie województwa zabraknie. - Ważne, żeby na terenie całego województwa były poza tym dostępne łóżka, czyli żeby pacjent miał gdzie trafić w obrębie danego województwa. I to są nasze starania, żeby ten bufor łóżek zwiększać - zaznaczył Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Dwa warszawskie klasztory zamknięte z powodu koronawirusa

 

Agencja Rezerw Materiałowych informuje natomiast, że w magazynach ma zapas około 1,5 tysiąca respiratorów, choć podkreśla, że ich dokładna liczba chroniona jest tajemnicą państwową.

 

Zwracał na to uwagę również premier Mateusz Morawiecki, choć zapewniał, że służba zdrowia dysponuje znacznie większą liczbą respiratorów. - Łączna liczba respiratorów w Polsce przekracza 10 tys. Są też dodatkowe w Agencji Rezerw Materiałowych, których liczba objęta jest klauzulą tajności - mówił w czwartek premier podczas konferencji poświęconej epidemii i przyroście zakażeń koronawirusem w Polsce. 

 

 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie