Gospodarczy Sztab Kryzysowy. Rozmowy pod przewodnictwem premiera

Polska
Gospodarczy Sztab Kryzysowy. Rozmowy pod przewodnictwem premiera
PAP/Radek Pietruszka
Premier uczestniczy w spotkaniu w formie zdalnej

W piątek po południu, w formie wideokonferencji, odbył się Gospodarczy Sztab Kryzysowy; w spotkaniu, któremu przewodniczy premier Mateusz Morawiecki udział wzięli m.in. wicepremierzy: Jarosław Gowin i Jacek Sasin oraz prezes NBP Adam Glapiński. Premier ostrzegał także na Facebooku przed fake newsami dotyczącymi pandemii.

O posiedzeniu sztabu na Twitterze poinformowała Kancelaria Premiera. "Trwa Gospodarczy Sztab Kryzysowy w formule wideokonferencji pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego" - przekazano w piątek po południu.

 

 

Na zdjęciu załączonym do wpisu widać, że w rozmowie w formie telekonferencji, oprócz szefa rządu, biorą udział m.in. wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, prezes NBP Adam Glapiński oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

 

"Sytuacja gospodarcza, w szczególności w branżach bezpośrednio dotkniętych restrykcjami, jest na bieżąco monitorowana. Sektor przedsiębiorstw wchodzi w II falę pandemii z ponad 50 mld zł buforem płynności" - napisał na Twitterze Borys, nawiązując do posiedzenia sztabu.

 

ZOBACZ: PSL: oczekujemy, że w ciągu 48 godzin rząd przedstawi plan budowy szpitali polowych

 

- Spotkanie poświęcone było m.in. instrumentom i dodatkowym formom wsparcia dla przedsiębiorców z branż, które mają ograniczone możliwości dochodowe w wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonymi w związku z tym zasadami bezpieczeństwa - relacjonował po zakończeniu sztabu rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Jak dodał sztab pracuje nad systemem wsparcia i zapewnieniem utrzymania miejsc pracy osób zatrudnionych w tych branżach. - Informacje o nowych możliwościach dla firm zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dni - zapewnił rzecznik rządu.

 

Uwaga na fake newsy 

 

"Szanowni Państwo! Stop fake news! Oprócz walki z wirusem ponownie musimy zmagać się z zalewem fake newsów. Czasem wyjątkowo obrzydliwych, jak ten, który właśnie do mnie dotarł" - napisał szef rządu na swoim koncie na Facebooku.

 

Jak podkreślił, jego wypowiedź dotycząca osób, które uważają, że "kto umrze, to umrze i trudno" została zmanipulowana i użyta do "wyjątkowo szkodliwej kampanii zmierzającej do sabotowania działań rządu".

 

 

Premier do wpisu dołączył też fragment oryginalnego nagrania ze swoją wypowiedzią. "Na czym polega manipulacja? Wystarczy obejrzeć poniższe wideo, żeby zobaczyć, że nie jest to moje stanowisko, a wyjątkowo krytyczna ocena stanowiska innych!" - zwrócił uwagę premier.

 

"Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd. Oświadczam, że wszystkie nasze działania zmierzają właśnie w kierunku tego, by umierało jak najmniej osób. Chcemy chronić Polaków przed wirusem i przed fałszywymi informacjami. Trzeba powiedzieć to głośno i wyraźnie - rozpowszechniając fake newsy, polityczne bądź innego rodzaju - pseudonaukowe, o rzekomych spiskach, nieskuteczności maseczek, grzybicach gardeł i setkach innych bzdur, szkodzicie sami sobie i dajecie więcej pracy tym, którzy właśnie heroicznie walczą o nasze zdrowie - lekarzom!" - podkreślił Morawiecki.

 

ZOBACZ: We wtorek posiedzenie Sejmu. Premier przedstawi informacje ws. pandemii

 

Premier zaapelował też o jak najszersze rozpowszechnienie swojego apelu. "Dziś ważne są dwa hasła - STOP FAKE NEWS oraz ZOSTAŃ W DOMU!" - napisał Morawiecki (pisownia oryginalna).

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie